Nacházíte se:  Úvod    Teplárenství    22. ročník konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“ je minulostí

22. ročník konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“ je minulostí

Publikováno: 7.6.2019
Rubrika: Teplárenství

Ve dnech 22. a 23. 5. 2019 proběhl již 22. ročník konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“. Předcházející dva ročníky konference se udály ve víru oslav. V roce 2017 slavila konference své kulatiny – 20. výročí.

V loňském roce 2018 slavila značka TESPO (TESPO engineering s.r.o.) 25 let. Druhým oslavencem byla firma WARMAN (dnes součást koncernu WEIR Minerals) – 80 let od založení firmy. V úvodu konference zástupci hlavních organizátorů Ing. Radek Strnad a Ing. Petr Hroch zavzpomínaly na předcházející dva ročníky a také připomenuly smysl této konference. Bylo zmíněno také rychlé tempo legislativních změn pro klasickou energetiku ze strany EU a tedy také rychle se vyvíjející a měnicí technologie, v elektrárnách a teplárnách na tuhá paliva používané.

Letos se prezentovalo formou krátkých přednášek 14 firem a výzkumných ústavů. Účastnilo se 110 posluchačů a 42 zástupců přednášejících.

Firma TESPO engineering s.r.o. v první části své přednášky navázala na prezentaci z minulého roku. Ing. Radek Strnad podrobněji rozebral jednotlivé stroje a části linek vnitřního zauhlování v přetlakových mlýnských okruzích a také úskalí a technická specifika těchto linek. Dále byly představeny zajímavé zakázky a projekty, zrealizované v roce 2018-2019.

Firma WEIR Minerals představila novinky z produkce koncernu WEIR Minerals. Zajímavá byla také část přednášky, týkající se servisu a především údržby, hlavně té preventivní, která dokáže předejít větším haváriím a následným škodám.

Jednatel firmy MOSA Solution s.r.o., Ing. Jan Moša všechny posluchače ubezpečil, že firma má 20letou zkušenost z řešením toku dopravovaného materiálu, jeho klenbováním a dalšími problémy. Z touto dlouholetou zkušeností dokáže vyřešit v tomto směru jakýkoliv problém. Na tuto prezentaci navázal Ing. Martin Kulich, Ph.D. z firmy VVUÚ, a.s. kde upozornil na rizika při transportu a skladování paliv, které mohou při nedodržení pravidel, skončit požárem, případně výbuchem.

Ing. Filip Ďurica z firmy RSBP spol. s r.o. zase popsal, jaké postupy a hlavně ochrany pro zajištění bezpečnosti obsluhujícího personálu jsou z dílny této firmy k dispozici, pokud dojde k výbuchu.

Ve středečním odpoledním přednáškovém bloku firma PROVYKO s.r.o. zhodnotila výstavbu dvou nových kotlů o výkonu 285 t/h páry, kdy první kotel se uváděl do provozu v roce 2015 a druhý v roce 2018. Zajímavé bylo především hodnocení, jak se projevili technické poznatky z výstavby prvního kotle, které byly aplikovány při výstavbě druhého kotle. Tyto technické inovace a vylepšení se projevily velmi pozitivně.

Poprvé na konferenci vystoupila firma PSP engineering a.s. Mimo stručné prezentace firmy, Ing. Odstrčilík představil přetlakové vertikální mlýny pro mletí uhlí a další výrobky firmy, používané v energetice.

Prvně na konferenci vystoupila také firma KI Energo, s.r.o. Ing. Petr Legner prezentoval uskupení firem, které mají něco společného s KI Energo a především představil také zajímavou technologii pro spalování černouhelného multiprachu. Tuto technologii a spalování takto připraveného paliva by bylo možné využít i v plynových kotlích výkonu jednotek MW.

Po roční pauze vystoupila na konferenci také firma TRANSPORTA Technology s.r.o. Pánové Ing. Tomáš Nágl a Ing. Zdeněk Urban měli zajímavou přednášku o odstranění přetlaku v palivových cestách fluidních kotlů, kde přetlak působí problémy u všech použitých komponent, pokud na toto nejsou důsledně konstruovány.

Již tradičním účastníkem konference z řad přednášejících byla firma pewag Czech s.r.o. Ing. Martin Lenfeld představil nové řetězy pewag HERO, svařované třením. Tyto řetězy a další komponenty se používají především ve vynášečích strusky a řetězových podavačích paliva.

Závěrečný čtvrteční dopolední přednáškový blok zahájilo uskupení UJV ŘEŽ, a.s. Energoprojekt Praha a ČVUT Praha, fakulta strojní. Pánové Ing. Lukáš Pilař, Ph. D. a Ing. Zdeněk Vlček prezentovali experimentální jednotku – fluidní kotel se stacionární fluidní vrstvou, který je instalován na ČVUT Praha. Zde probíhají různé experimenty a testy, spojené se spalovacími procesy a čištěním spalin. Dále nás tito pánové seznámili s průběhem projektů řešení DeHg, DeNOx, DeSOx a dalších příbuzných projektů.

Již tradičním přednášejícím na konferenci je firma ČEZ a.s. Velmi zajímavý příspěvek přednesli pánové Ing. Hynek Lang a Ing. Ludvík Pavlík na téma, jak jsou připraveny zdroje skupiny ČEZ a.s. na limity BAT – AEL, které budou platit od roku 2021.

Působivou a zajímavou přednášku prezentovalo uskupení VIVO consult s.r.o. a Ústav Termomechaniky AV ČR. Ing. Vítězslav Votruba a Ing. Štěpán Nosek, Ph.D. Tito pánové velmi působivě přednesli problematiku prašnosti a její řešení v terénu (skládky, prašné komunikace atd.).

K večeři na nás čekala dozlatova upečená selátka a následně velmi dobře připravený studený bufet. Po setmění firma RSBP Ostrava-Radvanice připravila ohňovou show (simulace výbuchu různých výbušných směsí - uhelný prach atd.). Tentokrát to technici RSBP neměli vůbec jednoduché, neb celý den propršel. Tímto kolegům ze jmenované firmy děkujeme.

Proběhl také košt piva pod názvem „Svět piva – Marek Zeman II díl“. A od 20 hodin nás Dušan Koudelka provedl kytarovými improvizacemi různými hudebními žánry.

Pokud sdílíte stejný názor jako pořádající firmy, že se 22. ročník konference povedl a užili jste si jej jak po odborné, tak po té relaxační stránce, chtěl bych Vás už nyní pozvat na další, 23. ročník, který proběhne ve dnech 28. a 29. 5. 2020 opět v hotelu Medlov. Program a podklady pro přihlášení budou zveřejněny v první polovině března 2020.

Za přízeň našich obchodních partnerů děkuje a na viděnou opět v Medlově se těší.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Fotogalerie
22. ročník konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“22. ročník konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“22. ročník konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“22. ročník konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“22. ročník konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“22. ročník konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“22. ročník konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“22. ročník konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Teplárenství v temně zelené EvropěTeplárenství v temně zelené Evropě (301x)
Členské státy ještě ani nezačaly pořádně implementovat balíček klimaticko-energetické legislativy a na obzoru už je dalš...
Plynová kotelna v Teplárně Trmice – další příspěvek pro lepší ovzduší a efektivitu provozuPlynová kotelna v Teplárně Trmice – další příspěvek pro lepší ovzduší a efektivitu provozu (177x)
V článku jsou popsány některé aspekty kompletní výstavby nové plynové kotelny, včetně redukční stanice plynu v areálu Te...
Elektrárna Chvaletice splní limity díky látkovým filtrům za 1,5 miliardy Elektrárna Chvaletice splní limity díky látkovým filtrům za 1,5 miliardy (173x)
Společnost Sev.en EC investuje další miliardy do ekologizace Elektrárny Chvaletice. Nové evropské limity na prachové čás...