Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Aditivní výroba není slepou větví vývoje ani drahou hračkou

Aditivní výroba není slepou větví vývoje ani drahou hračkou

Publikováno: 29.1.2018
Rubrika: Zajímavosti

Klastr aditivní výroby byl založen s myšlenkou podpořit tvorbu inovací a konkurenceschopnost svých členů, popularizovat jejich činnost v oblastech aditivní výroby, stejně jako schopnost řešit komplexní projekty s využitím nejmodernějších technologií 3D tisku. V rámci své činnosti klastr vytváří společnou identitu právnických a fyzických osob, členů, čímž přispívá k rozvoji využití aditivní výroby i její popularizaci jako suverénní součásti výrobních procesů Průmyslu 4.0 v České republice.

Aditivní výroba je spíše známa pod označením 3D tisk. Přidanou hodnotou aditivní výroby je především možnost rychlé výroby prototypů nebo konečných malosériových komponent. Oproti konvenčním způsobům výroby, mezi které můžeme zařadit například obrábění, odlévání nebo vstřikování do forem, je aditivní výroba nejen významných způsobem rychlejší ale často také (u malosériové výroby) podstatně levnější než uvedené metody prototypování a výroby.

Aditivní výrobu je možné nasadit také pro výrobu tvarově komplexních předmětů nebo komponent, které by konvenčními způsoby byly jen velmi těžko, pokud vůbec, vyrobitelné. Jako příklad můžeme uvést výrobu forem pro vstřikování plastů s využitím konformního chlazení nebo komponent s optimalizovanou topologií do leteckého nebo automobilového průmyslu či výrobu komponent konstruovaných s využitím generativního bionického designu.

Možnosti aditivní výroby jsou dnes tak široké, že je nelze jednoduše shrnout na několik málo řádků. Tisknout dnes můžeme nejen z kovových slitin, které reprezentuje například nástrojová ocel, hlinikové nebo titanové slitiny, ale také z různých typů polymerních a kompozitních materiálů. Praktické využití aditivní výroby každým rokem vzrůstá a takto navrhnuté díly najdeme v automobilovém a letecké průmyslu nebo zdravotnictví.

Aditivní výroba není slepou větví vývoje ani drahou hračkou, což dokladují masivní investice velkých firem, jako je GE Aviation, Boeing, Airbus, Honeywell, Volkswagen nebo Continental, do nákupů technologií aditivní výroby a výzkumu jejího využití v rámci vlastní podnikatelské činnosti.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Fotogalerie
Aditivní výroba není slepou větví vývoje ani drahou hračkou - ilustrační foto

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“ (988x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR....
Nová parní turbína má uspořit miliardy, na jejím vývoji spolupracují Doosan Škoda Power, General Electric a SiemensNová parní turbína má uspořit miliardy, na jejím vývoji spolupracují Doosan Škoda Power, General Electric a Siemens (279x)
Rozmach obnovitelných zdrojů přináší do energetické soustavy nestabilní výkony. Dosavadní zařízení v elektrárnách na to ...
„Proti rozkradení firmy se nemáme jak bránit,“„Proti rozkradení firmy se nemáme jak bránit,“ (275x)
říká v rozhovoru pro All for Power Zdeněk Topinka, majitel kolínské společnosti ARMATURY TOPAS, která se zaměřuje na kom...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery  

 

Zavřít [x]