Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    ARAKO dodalo armatury pro kombinované elektrárny Toppila a Aittaluoto

ARAKO dodalo armatury pro kombinované elektrárny Toppila a Aittaluoto

Publikováno: 7.11.2019
Rubrika: Zajímavosti

Společnost ARAKO ve spolupráci s firmou OY Konwell získala dva významné tendry k finským projektům OEBIO OULU a PORI. Na začátku měsíce srpna - po úspěšných přejímkách - exportovala 280 kusů průmyslových armatur v hodnotě přes 500 000 EUR.

Finsko v současné době provozuje jednu z největších rašelinných elektráren na světě, elektrárnu Toppila ve městě Oulu. Nová elektrárna o výkonu 215 MW bude fungovat na principu spalování více paliv s využitím přibližně 70% dřeva, 15% recyklovaného paliva a 15% rašeliny. Vstoupí do provozu v letech 2020 – 2021 poté, co elektrárna Toppila 1 dosáhne konce své životnosti.

Společnost ARAKO do tohoto projektu dodala kromě zpětných ventilů a zpětných klapek také 130 ks vysokotlakých uzavíracích ventilů V46.2 o světlosti DN15-50, vyrobených v základním provedení s ručním kolem a s ovládáním elektrickým pohonem AUMA + AUMATIC. Dále bylo dodáno 90 ks litých šoupátek S38 v základním provedení o světlosti DN80-500. Některé typy šoupátek o světlosti DN350-400-500 byly upraveny o vnější obtok a jiné šoupátka DN400 doplněny o prodloužené vřeteno pro dálkové ovládání.

Další významnou investicí ve Finsku si společnost Pori Energia klade za cíl zvýšit podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů a snížit tak aktuální stav emisí oxidu uhličitého. V současné době jsou hlavním motorem elektrárny Aittaluoto dva kotle a dvě turbíny. S pomocí plánované investice 60 mil EUR bude nahrazen starší kotel a turbína v hlavní jednotce elektrárny Aittaluoto novým kotlem typu BFB s protitlakovou turbínou. Kotel o kapacitě 90 MW bude dodávat teplo městu Pori, zpracovávat páru sousedním průmyslovým oblastem a přenášet energii do rozvodné sítě. I tento typ nové elektrárny plánuje využívat biopaliva, rašelinu i vysoce kvalitní zpětně získané palivo.

Pro výstavbou nové elektrárny Aittaluoto v Pori, společnost ARAKO dodala 38 ks litých šoupátek typu S38 o světlosti DN80-150-250 ovládaných ručním kolem a elektrickým pohonem AUMA + AUMATIC. Speciálně pro tuto akci bylo jedno šoupátko S38 konstrukčně upraveno pro ovládání pneumatickým pohonem. „Společnosti ARAKO pomohla k získání zakázek skutečnost, že veškeré armatury vyrábí z materiálů s evropským původem, což byla jedna z hlavních podmínek výběrového řízení a jsme rádi, že jsme to mohli být právě my.“ uvádí obchodní ředitel ARAKO Petr Hlaváč.

Tento typ nové elektrárny plánuje využívat biopaliva, rašelinu i vysoce kvalitní zpětně získané palivo.

Stavební povolení bylo získáno 31. května 2018 a výstavba byla zahájena okamžitě na začátku června 2018. Dokončení projektu je plánováno na jaře 2020.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Elektrárna Toppila ve městě OuluElektrárna Aittaluoto

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“ (417x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR....
Aplikace funkčních vrstev prodlužuje životnost kritických dílů až desetinásobněAplikace funkčních vrstev prodlužuje životnost kritických dílů až desetinásobně (267x)
Rostoucí požadavky na prodlužování životnosti energetických celků vytváří tlak na kontinuální zdokonalování provozní dia...
ŠKO-ENERGO dokáže zabránit poklesům napětí ve ŠKODA AUTOŠKO-ENERGO dokáže zabránit poklesům napětí ve ŠKODA AUTO (186x)
Společnost ŠKO-ENERGO, s. r. o. vyřešila problém se stále četnějšími poklesy a krátkodobými výpadky v sítích vysokého na...