Nacházíte se:  Úvod    Technologie, materiály    ArcelorMittal Ostrava investovala 200 milionů do modernizace středojemné válcovny. Jako jediná v ČR bude vyrábět speciální závitové tyče pro stavební sektor

ArcelorMittal Ostrava investovala 200 milionů do modernizace středojemné válcovny. Jako jediná v ČR bude vyrábět speciální závitové tyče pro stavební sektor

Publikováno: 29.9.2014
Rubrika: Technologie, materiály

ArcelorMittal Ostrava investovala 200 milionů korun do modernizace své středojemné válcovny a zahajuje výrobu unikátního produktu se značkou AMTB, který je určen pro stavební činnost. Jedná se o tyče opatřené po celé délce speciálním průběžným závitem, který umožňuje našroubování matic a dalšího příslušenství, a spojování jednotlivých kusů bez nutnosti svařování. Tyče se uplatní jako betonářská ocel, ale jsou vhodné i pro speciální užití, jako například pro kotvení ve skále či spínání horninových masivů. ArcelorMittal Ostrava se stane jediným tuzemským výrobcem jednoho z nejpoužívanějších betonářských a kotevních systémů na světě.

Klíčová slova: ArcelorMittal, válcovna, AMTB

 „AMTB tyče naleznou uplatnění ve stavebních konstrukcích, při ražbě podzemních děl a všech geotechnických konstrukcích, tedy ve veškerých důlních dílech, tunelech či podzemních stavbách. Protože tyče není nutné pro spojení svařovat či drátovat, jejich instalace je rychlejší, čímž se na stavbách a v dolech uspoří čas i materiál,“ říká Tapas Rajderkar, generální ředitel ArcelorMittal Ostrava.

Na vývoji řešení se podílela řada odborníků z oblasti výzkumu a vývoje hutního a strojního inženýrství včetně specialistů z oddělení výzkumu a vývoje ArcelorMittal Ostrava. Středojemná válcovna bude vyrábět AMTB tyče v průměrech od 15 mm až do 75 mm a v délkách od 1 do 24 metrů. Díky probíhající investici v hodnotě více než 200 milionů korun zvládne válcovna vyrábět i větší průměry a délky tyčí než u dosavadní řady betonářské oceli. Ta se doposud vyráběla pouze do průměru 32 mm a délek do 15,4 metrů. „Pro zlepšení konkurenceschopnosti se soustředíme na zvyšování podílu výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Náš nový výrobek je dalším krokem v tomto směru,“ dodává Rajderkar.

Středojemná válcovna je součástí závodu 14 – Válcovny v ArcelorMittal Ostrava. Její válcovací trať je dlouhá jeden kilometr. V době svého vzniku v 80. letech byla co do výše investic druhou největší investicí v Československu, hned za jadernou elektrárnou Temelín. Pořizovací cena válcovny byla 7 miliard Kčs. Válcovna dnes vyrábí široký sortiment za tepla válcovaných dlouhých výrobků – jemnou a střední profilovou ocel základních tvarů, tyče pro výztuž do betonu v žebírkovém provedení, rovnoramenné úhelníky o rozměrech 40-90mm, tyče U profil do rozměru 120 mm a některé speciální profily. Nově dokáže vyrobit i AMTB tyče s průběžným závitem v rozměrech 15 až 75 mm.

ArcelorMittal Ostrava a.s. je největší hutní podnik v České republice a patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby je 3 miliony tun oceli. Kromě tuzemského trhu prodává společnost své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají přes 7500 zaměstnanců. Průměrná mzda zaměstnanců v roce 2013 činila 34 352 koruny. ArcelorMittal Ostrava vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. Již dnes splňuje emisní limity EU, které určuje nejlepší dostupná technika (BAT) a které vstoupí v platnost až od roku 2016. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.

Partneři rubriky Technologie, materiála:

   

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Fotogalerie

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Rozmrazovacie tunely - uhlie sa už rozmrazuje novou technológiouRozmrazovacie tunely - uhlie sa už rozmrazuje novou technológiou (590x)
V procese prípravy investičného projektu ,,Rekonštrukcia rozmrazovacích tunelov“ v Elektrárny Nováky bola v prvom rade v...
Nový řídicí systém kotle K3Nový řídicí systém kotle K3 (474x)
Účelem akce nazvané „Systém kontroly řízení kotle (SKŘ) K3, včetně Projektové dokumentace pro provádění stavby“, která b...
Instalace technologie DeNOx na kotlích K14 až K19 v Unipetrolu LitvínovInstalace technologie DeNOx na kotlích K14 až K19 v Unipetrolu Litvínov (115x)
Společnost Envir & Power Ostrava a.s. provedla instalaci technologie DeNOx v teplárně situované v areálu chemických ...