Nacházíte se:  Úvod    Údržba    Celosvětový patent českého odborníka bude přínosný pro výrobce turbín a provozovatele elektráren

Celosvětový patent českého odborníka bude přínosný pro výrobce turbín a provozovatele elektráren

Publikováno: 11.1.2016
Rubrika: Údržba

U příležitosti X. ročníku konference Zvyšování životnosti komponent energetických zařízení v elektrárnách 2015 jsme oslovili prof. Ing. Miroslava Baldu, DrSc., Feng., o kterém mnoho odborníků hovoří jako o člověku, který jako jeden z mála v této zemi, ne-li Evropě, dokáže vstřebávat, zpracovávat a formulovat relevantní závěry v dané problematice. K tomu jej předurčuje celoživotní práce v oblasti dynamiky rotačních strojů a turbín.

Celý článek je ke stažení v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde. V elektronické podobě je možné si časopis prohlédnout zde.

Ve VZÚ Plzeň jste pracoval na vývoji zařízení RFLB (Residual Fatigue Life of Blades) realizující postup, na jehož základě se výstupní data z BTT zpracovávají až do životností jednotlivých lopatek měřeného oběžného kola. K čemu bude zařízení vlastně sloužit?

Vývoj nových velkých turbín přináší nejen zvýšení účinnosti, ale i problémy, k nimž patří i únavové poškozování oběžných lopatek zejména posledních stupňů. Problémy narůstají i vlivem dalšího fenoménu a tím je implementace OZE do energetiky a s tím spojené přetoky. Stále častější potřeba flexibilní regulace energetických zařízení a tedy i chodu turbín veden k tomu, že turbíny nepracují konstantně.Snižování výkonu má negativní vliv na životnost lopatek. A toto začíná být pro provozovatele energetických zařízení velkým problémem.
Rád bych podotkl, že na vývoji jsem nepracoval sám, ale spolu s dalšími několika mladými specialisty z VZÚ Plzeň. Jde o velice talentované výzkumné pracovníky, kterým rád předávám své zkušenosti. Jsem rád, že se nám ve VZÚ podařilo dostat do party mladé lidi, kteří mají chuť se vzdělávat.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Eustream plynárenská križovatka strednej Európy so špičkovou údržbouEustream plynárenská križovatka strednej Európy so špičkovou údržbou (111x)
Hlavnou úlohou spoločnosti eustream, a.s. je zabezpečenie stabilnej prepravy zemného plynu cez územie Slovenskej republi...
Management a inženýrství údržbyManagement a inženýrství údržby (80x)
Tato ojedinělá kniha, jejímiž autory jsou nejlepší čeští a slovenští odborníci a která byla vydána péčí České společnost...
Elektrárna Orlík je výsledkem precizní práce Aloise Krause a tisícovek sprojektantů a stavitelů. Přivaděče se opravují poprvé po 55 letech!Elektrárna Orlík je výsledkem precizní práce Aloise Krause a tisícovek sprojektantů a stavitelů. Přivaděče se opravují poprvé po 55 letech! (76x)
V době, kdy se vodní dílo Orlík stavělo, bylo hlavním záměrem státu vybudovat elektrárnu, která by pomohla pokrýt rostou...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery