Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Česká exportní banka pomáhá šířit ENERGII do světa

Česká exportní banka pomáhá šířit ENERGII do světa

Publikováno: 7.4.2017
Rubrika: Zajímavosti

V oblasti energetiky disponuje Česká exportní banka (ČEB) rozsáhlým know-how, ojedinělým na trhu. Jen za posledních deset let podpořila český vývoz v tomto odvětví v objemu dosahujícím téměř 70 miliard korun, a to do desítky zemí po celém světě s největším podílem v Rusku, Slovensku, Turecku a Ázerbájdžánu. ČEB financuje (při respektování mezinárodních norem a předpisů) zejména výstavbu, dodávky a rekonstrukci různých typů elektráren. Ty mohou být jak konvenční, tak i ty využívající obnovitelné zdroje.

Role ČEB je nezastupitelná především při poskytování úvěrů, které neposkytují klasické komerční banky. Zároveň banka podporuje exportéry v nových a často i rizikovějších teritoriích, neboť právě tam může ČEB nabídnout hlubokou a léty prověřenou znalost. Na českém bankovním trhu je toto zcela unikátní schopnost, která otevírá dveře českým firmám do zahraničí a hlavně na nové trhy.

Jednou z těch zcela nových a čerstvých lokalit je například Kyrgyzstán. Ten je přímo stvořen pro solární řešení. Slunce tam svítí téměř celý rok krásných 300 slunečních dní a právem se mu přezdívá “sluneční země“. Česká exportní banka právě tam završila intenzivní jednání, která trvala více než rok. Česká firma Regulus tak slaví vítězství a začíná dodávat do Kyrgyzstánu tepelná čerpadla a solární panely. Tento důraz na „zelenou ekonomiku“ je zásadní pro všechny zúčastněné strany a společné řešení je příkladnou ukázkou financování ze sféry malých a středních podniků. Zároveň je důležité zmínit, že rok 2016 byl rekordní pro ČEB v oblasti SME (Malé a střední podniky), kde banka financovala 59 obchodů z celkových osmdesáti.

Česká exportní banka byla i partnerem společnosti ENERGO-PRO ve financování projektů v Bulharsku, Gruzii a Turecku, a to v sektoru vodních elektráren a distribuce elektrické energie. Skupina ENERGO-PRO kooperuje s Českou exportní bankou od roku 2000 a o této zkušenosti říká: „Spolupráce s Českou exportní bankou nám umožnila rozšířit své aktivity v zahraničí a posílit působení skupiny na Balkánu a v oblasti Černého moře. Naše součinnost s Českou exportní bankou byla vždy na velmi
profesionální úrovni, konstruktivní a proexportní.“ Tolik příklady za všechny z oblasti elektráren na obnovitelné zdroje, neboť právě ekologická řešení, jakými jsou fotovoltaické a fototermické zdroje, vodní nebo větrné elektrárny, jsou pro Českou exportní banku prioritní.

ČEB může prezentovat i účast na financování konvenčních elektráren, ať to jsou plynové, jaderné či uhelné. Zde je však podle sektorového ujednání Konsenzu OECD o vývozních úvěrech pro uhelné energetické projekty financování výrazně omezeno.

Z financování těch velkých projektů určitě stojí za zmínku dostavba jaderné elektrárny Mochovce na Slovensku, blok 3 a 4. ŠKODA JS jako dodavatel k tomu uvádí: „Česká exportní banka pro nás představuje velmi významného, spolehlivého a nezastupitelného partnera s ratingem České republiky“. V minulých letech společnost ŠKODA JS a.s. spolupracovala s ČEB i na dalším projektu, kterým byla  výstavba závodu na zpracování zemního plynuv Sosnogorsku, kde byl zákazníkem Severgazprom.

Generální ředitel Ing. Karel Bureš shrnuje výhody financování energetiky s ČEB: „Přistupujeme individuálně ke každému klientovi a obchodnímu případu, máme široký záběr a nabídku produktů, unikátní zkušenosti v různých teritoriích a objemově podporujeme od malých až po rozsáhlé kontrakty. Čeští exportéři tak mohou excelovat na mezinárodních trzích, za podmínek srovnatelných s jejich hlavní zahraniční konkurencí.“

Česká exportní banka is helping the spread of ENERGY to the world
Česká exportní banka (ČEB) has extensive know-how, unique on the market, in the field of power generation. Over the past ten years it has supported Czech exports in this field at a total level of 70 billion crowns to tens of countries around the world, with the largest share being in Russia, Slovakia, Turkey and Azerbaijan. ČEB finances (whilst respecting international standards and regulations) in particular construction, deliveries and reconstructions of various types of power stations. They can be conventional ones or ones using renewable sources.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Fotogalerie
Banka financovala projekty vodních elektráren v Gruzii – ilustrační fotoI větrné elektrárny jsou pro Českou exportní banku prioritní – ilustrační fotoPerspektivní se jeví Kyrgyzstán a solární energetika – ilustrační foto

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“ (886x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR....
EU ETS: konečně funkční systém nebo systematická likvidace průmyslu? (294x)
Revize systému emisních povolenek a následný prudký růst jejich ceny podnítil ostrou debatu o jejich smyslu, funkčnosti ...
Jednotělesová turbína Doosan Škoda Power na cestě do Nigérie projela Plzní na speciálním návěsuJednotělesová turbína Doosan Škoda Power na cestě do Nigérie projela Plzní na speciálním návěsu (230x)
Z areálu plzeňského výrobce parních turbín Doosan Škoda Power vyrazil unikátní náklad v podobě jednotělesové parní turbí...
Firemní zpravodajství