Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Fotovoltaické    Česká republika je ve fotovoltaické pasti

Česká republika je ve fotovoltaické pasti

Publikováno: 27.9.2010
Rubrika: Fotovoltaické

Vysoké a garantované výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů způsobily, že si v příštím roce sáhneme hluboko do kapsy. Minimální částka, kterou stát vydá ročně v příštích 20 letech na výkup elektřiny z fotovoltaických elektráren, činí 8,19 miliardy. Černý scénář však píše sumu ve výši 19,26 miliardy.

Na 4. diskusním setkání Institutu pro veřejnou diskusi (IVD) z cyklu Energetická bezpečnost ČR byla hlavním tématem cena alternativní energie. V roce 2007 byla stanovena vysoká výkupní cena solární energie. Záměrem tohoto kroku bylo přilákání investorů, aby Česká republika dokázala splnit požadavky Evropské unie na procentuální zastoupení obnovitelných zdrojů energie (OZE) v energetickém mixu ČR. „Následný prudký pokles cen technologie nemohl být ve výkupních cenách dostatečně reflektován, protože zákon č. 180/2005 Sb. neumožňoval snížit cenu více než o pět procent,“ vysvětluje finanční závazek státu Pavel Gebauer z Ministerstva průmyslu a obchodu.

Nadstandardně výhodné podmínky následně přilákaly investorů více, než se čekalo. Česká republika tak velmi rychle poskočila na 4. místo v rámci EU v počtu instalovaných výkonů fotovoltaiky na obyvatele. Podle Miroslava Zámečníka, člena Národní ekonomické rady vlády, to však zřetelně indikovaly zkušenosti ze zahraničí. „Třeba ve Velké Británii se ukázalo, že garantovaná cena na vysoké úrovni v součinnosti s dlouhodobým horizontem způsobuje až příliš rychlou reakci na nabídkové straně. Nevím, kdo si mohl myslet, že v České republice tomu bude jinak,“ nechápe Zámečník.

Vládou v srpnu schválený návrh Národního akčního plánu stanovuje maximální roční hodnoty instalovaných výkonů pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů, čímž chce přispět k jejich optimálnímu složení. V případě, že limity budou překročeny, zdroje nezískají finanční podporu státu. Výrazně tím budou omezeny právě solární elektrárny.

„Množství výkonů, které se doteď instalovalo, bylo opravdu přehnané. Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) navíc již dlouho podporuje instalaci fotovoltaických panelů pouze na střechách domů, nikoli na volné orné půdě. To, co se děje teď je ovšem likvidací sektoru,“ nesouhlasí s Národním plánem František Smolka, předseda představenstva CZEPHO.

 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Měniče napětí sluneční elektrárny shořely, odborníci počítají v létě s dalšími problémy na dalších fotovoltaikáchMěniče napětí sluneční elektrárny shořely, odborníci počítají v létě s dalšími problémy na dalších fotovoltaikách (63x)
Šest jednotek hasičů zasahovalo ve čtvrtek 21. dubna 2011 odpoledne až do večera ve Vojkovicích (okres Frýdek-Místek) u ...
Společnost Fronius sází na technologii Connecting Energy (59x)
Společnost Fronius International GmbH na své cestě k 24 hodinám slunce sází na maximální vlastní spotřebu. Technologie C...
ČSRES: Stát by měl ještě letos zakázat fotovoltaické elektrárny na „zelené louce“ (46x)
(Tisková zpráva: 1. července 2010) Sdružení ČSRES (České sdružení regulovaných elektroenergetických společností) upozorň...