Nacházíte se:  Úvod    Technologie, materiály    Akumulace elektrické energie    Český startup chce dobýt svět energetiky s chytrou domácí elektrárnou

Český startup chce dobýt svět energetiky s chytrou domácí elektrárnou

Publikováno: 20.9.2017
Rubrika: Akumulace elektrické energie

Společnost OIG POWER s.r.o. uvádí na trh energetický startup CES BATTERY BOX. V Česku vyvinutý systém CES BATTERY BOX představuje unikátní řešení, které znamená další posun na cestě k energetické soběstačnosti domácností a firem. Systém propojuje výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů s jejím skladováním a především možností řídit její spotřebu a využívat ji k fungování všech elektrických spotřebičů v objektu. 

Díky tomuto chytrému řízení dochází k maximálnímu využití energie, kterou si majitel domu vyrábí ze solárních panelů. V případě běžného rodinného domu tak lze dosáhnout velké míry nezávislosti na distribuční síti, což znamená významnou úsporu v nákladech na elektřinu.

Řízení spotřeby přes aplikaci

CES BATTERY BOX je kombinací ostrovního systému s klasickou fotovoltaickou elektrárnou a má vlastní bateriovou banku. Ukládání vyrobené energie do libovolně nastavitelné bateriové banky představuje optimální způsob hospodaření s vlastní vyrobenou solární energií, která pokrývá spotřebu domácnosti v požadovanou dobu, nikoli jen v čase probíhající výroby.

V třífázovém provedení pro rodinné domy a firmy má systém velikost zhruba jako lednička. „Pokud například svítí slunce, celá domácnost funguje na tuto energii z panelů. Večer pak dům funguje na energii, která se přes den uloží v bateriích. Navíc si můžete nastavit preferenci, na co chcete energii ze solárních panelů využívat. Pokud například víte, že odpoledne přijedete z práce a budete si chtít dobíjet elektromobil z energie, kterou máte zadarmo ze svých solárních panelů, battery box ji bude uchovát a ostatní spotřebiče v domácnosti přepne na elektřinu ze sítě. Ovládání lze snadno provést přes aplikaci v mobilním telefonu,“  vysvětluje Martin Kuba, bývalý ministr průmyslu a obchodu, jehož skupina OIG je většinovým vlastníkem startupu CES BATTERY BOX.

CES BATTERY BOX se dokáže i podívat, jaké bude počasí a zda bude dost slunce, aby se baterie dobila. Pokud vyhodnotí, že ne, dokáže si ji dobít například přes noc ze sítě, kdy má zákazník levnější tarif, a touto elektřinou pak přes den zásobovat domácnost.

Potenciál v průmyslu i domácnostech

Systém je odpovědí na hlavní problém rozvoje malých solárních zdrojů, tedy schopnost energii ukládat a spotřebovávat v čase, kdy potřebujeme, a ne jen, když svítí slunce. V Česku má CES BATTERY BOX  za sebou první úspěšné realizace v průmyslové oblasti. Startup registruje poptávku například v plynárenském průmyslu, vodárenství nebo u strategických produktovodů. Odpadá nutnost přivádět k těmto místům elektřinu přípojkami a hlavní výhodou je nezávislost na dodávce elektřiny ze sítě při jejím výpadku, třeba při povodních. To je zásadní z pohledu energetické bezpečnosti a velkým firmám může zachránit značné finanční prostředky.

Máme za sebou už i první úspěšné instalace u rodinných domků, kde vidíme obrovský potenciál, stejně jako u malých firem,“ dodává Martin Kuba. Na pořízení systému je navíc možné získat dotace v programu Nová zelená úsporám.

Také EU deklaruje, že je připravena rozvíjet tyto decentralizované obnovitelné zdroje rozsáhlými dotačními programy a očekává se, že na tyto zdroje bude v nejbližších letech klást mimořádný důraz. Další slibné trhy pro CES BATTERY BOX jsou i mimo EU, například v USA, kde už jsou malé fotovoltaické elektrárny nainstalovány po tisících.

Více na www.cesbatterybox.com.

Navštivte stánek CES BATTERY BOX na veletrhu For Arch 19. - 23.9. 2017 v pražských Letňanech.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Battery box (foto: Václav Petrovitz)

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Paroplynový cyklus s akumulací tepla a elektrodovým kotlem v systému CZTParoplynový cyklus s akumulací tepla a elektrodovým kotlem v systému CZT (249x)
Akciová společnost Teplárny Brno začne v roce 2018 na zdroji Červený mlýn provozovat unikátní kombinaci paroplynové tepl...
Akumulace do baterií je ideální jako rychlá záloha, než najedou klasické zdrojeAkumulace do baterií je ideální jako rychlá záloha, než najedou klasické zdroje (185x)
V České republice jsou zatím reálně instalované 2 MW bateriových úložišť. Dalších 100 MW žádostí evidují distributoři el...
„Je hodně důvodů, proč musíme novelizovat energetický zákon,“„Je hodně důvodů, proč musíme novelizovat energetický zákon,“ (89x)
říká v rozhovoru pro All for Power předseda rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Vladimír Outrata....
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery  

 

Zavřít [x]