Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Evropský jaderný průmysl reaguje na nehodu v Japonsku

Evropský jaderný průmysl reaguje na nehodu v Japonsku

Publikováno: 17.3.2011
Rubrika: Jaderné, Jaderné palivo, Lidé-Věci-Události

Představitelé evropského jaderného průmyslu, kteří se účastnili setkání Evropské komise (EK) hodnotícího jaderné události v Japonsku (15. 3. 2011), se dohodli na následujících prohlášeních:

• Sympatizujeme se stovkami obětí zemětřesení a tsunami a s jejich rodinami a myslíme na ně. Hluboce si vážíme všech snah pracovníků jaderných elektráren ve Fukušimě a japonských úřadů omezit následky této nehody. Jsme připraveni poskytnout pomoc, jakmile o ni budeme požádáni.

• Vítáme iniciativu Evropské komise, která v oblasti, kterou pokrývá Konvence o jaderné bezpečnosti, sdílí kompetence se členskými státy EU, vedoucí k organizaci dnešního mimořádného setkání sloužícího k diskusi nad důsledky probíhajících jaderných událostí v Japonsku.

• Naprosto chápeme obavy občanů EU. Proto je dnešní setkání důležitým krokem k obnově veřejné důvěry v nukleární technologie v Evropě.

• Dokud lépe nepochopíme technické důsledky jaderných událostí probíhajících v Japonsku, je v tomto kontextu zapotřebí vyvarovat se předčasných, zkratkovitých politických rozhodnutí, která by mohla mít významný dopad na evropskou energetickou budoucnost.

• Jaderní operátoři v Evropě mohou s čistým svědomím prohlásit, že všechny jaderné elektrárny, které jsou v současné době v provozu, jsou bezpečné.

• Ve světle situace probíhající v Japonsku již mnoho evropských subjektů začalo s opětovnou kontrolou bezpečnosti svých jaderných elektráren.

• Proto je nezbytné na mezinárodní úrovni, nebo alespoň na úrovni Evropské unie, přijmout přístup vedoucí k analýzám následků japonské jaderné nehody a s co nejmenším zpožděním zavést společný pracovní rámec pro opětovné zhodnocení jaderných elektráren. Evropský jaderný průmysl je připraven se do této iniciativy zapojit.

• Věříme, že jaderná energie byla a bude klíčovým prvkem při naplňování energetických potřeb EU, snižování emisí CO2 a plnění konkurenčních cílů. O roli jaderné energie je třeba diskutovat objektivním a neideologickým způsobem.
 

• Navzdory této tragické nehodě bychom měli nadále udržovat podíl jaderné energie na evropském trhu, se zohledněním nových poznatků získaných ze situace z Japonsku.

• Všichni účastníci na jaderném trhu jsou zodpovědní za zajištění nejvyšší úrovně bezpečnosti všech stávajících a budoucích jaderných staveb.

Originální materiál v anglickém jazyce je ke stažení zde.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

9. mezinárodní odborná konference Elektrizační soustava 2017 se bude konat 8. a 9. června 2017 (754x)
Rozvoj, obnova a údržba sítí a stanic zvn, vvn a vn, strategie a investiční plány … To vše bude opět předmětem jednání t...
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (753x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...