Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Indická velvyslankyně spouštěla na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT reaktor

Indická velvyslankyně spouštěla na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT reaktor

Publikováno: 14.11.2018
Rubrika: Zajímavosti

Velvyslankyně Indické republiky Narinder Chauhan navštívila Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze (FJFI), aby se blíže seznámila s jejími aktivitami a vybavením a projednala možnosti další spolupráce v oblasti vzdělávání. Na modelu školního jaderného reaktoru VR-1 Vrabec si také vlastnoručně vyzkoušela jeho spuštění. Velvyslankyni na fakultě provázel rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček, děkan FJFI prof. Igor Jex a proděkan pro vědu a výzkum FJFI doc. Libor Šnobl.

„Počet studentů z Indie na ČVUT se za posledních deset let více než zdesetinásobil a dnes jich je na našich fakultách 176. Indie má velký zájem na posilování spolupráce v oblasti vzdělávání v jaderném průmyslu, a i to byl jeden z důvodů našeho setkání,“ říká doc. Vojtěch Petráček, rektor ČVUT.

Návštěva indické velvyslankyně navazuje na zářijovou státní návštěvu indického prezidenta Ráma Nátha Kóvinda v České republice. Na jednání s ministrem zahraničních věcí Janem Hamáčkem jednali mimo jiné také o perspektivách spolupráce v oblasti mírového využití jaderné energie, vědě, výzkumu a inovacích.

„Indie je jednou z předních světových jaderných velmocí. Dnes provozuje dvaadvacet jaderných reaktorů v sedmi elektrárnách, dalších sedm reaktorů je ve výstavbě a plánuje se stavba dalších několika desítek. Jsem proto velmi rád, že indická velvyslankyně zavítala na naši fakultu a že se u nás objeví i další studenti z této země,“ doplnil prof. Igor Jex, děkan FJFI.

Její excelence Narinder Chauhan během téměř dvouhodinové návštěvy fakulty viděla kromě modelu jaderného reaktoru také školní fúzní reaktor (tokamak) Golem, pracoviště částicové fyziky, chemické laboratoře a další pracoviště, kterými ji provázeli jak vedoucí těchto oddělení, tak studenti, včetně postgraduálního studenta Praveshe Dhyaniho z Indie.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Její excelence ovládá model jaderného reaktoru.Indická velvyslankyně Narinder Chauhan s rektorem ČVUT doc. Vojtěchem Petráčkem (vlevo), děkanem FJFI prof. Igorem Jexem a proděkanem pro vědu a výzkum FJFI doc. Liborem Šnoblem (zcela vpravo).Prohlídka tokamaku, kde její excelenci přivítal i krajan Pravesh Dhyani (vlevo vpředu) a Vojtěch Svoboda z katedry fyziky, který má tokamak na starosti.

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“ (800x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR....
Používání CNG v dopravě v ČR prudce roste. LNG na svou šanci čeká (206x)
Stlačený zemní plyn (CNG) se definitivně stal významnou ekologickou alternativou k běžně používaným fosilním palivům. Če...
Lenka Kovačovská: Čistší ovzduší je závazek do budoucnaLenka Kovačovská: Čistší ovzduší je závazek do budoucna (178x)
Další zlepšení stavu ovzduší v České republice. To je hlavní cíl třetí vlny programu tzv. kotlíkových dotací, která odst...