Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    J. M. Barosso by se měl zdržet unáhlených vyjádření o jádře: Dopis z FORATOM

J. M. Barosso by se měl zdržet unáhlených vyjádření o jádře: Dopis z FORATOM

Publikováno: 23.3.2011
Rubrika: Jaderné

V tomto příspěvku uveřejňujeme dopis, který je podepsán Ralfem Güldnerem, prezidentem FORATOM a je určen José Manuel Barrosovi, prezidentovi Evropské komise.

Vážený pane prezidente Barroso,

Evropské jaderné fórum (FORATOM), obchodní sdružení se sídlem v Bruselu zaměřené na jaderný průmysl v Evropě, pochopitelně cítí hluboké sympatie s lidmi v Japonsku, kteří byli zasaženi tak zničujícím zemětřesením a vlnou tsunami. Dále si velmi ceníme snah provozovatelů jaderné elektrárny Fukušima a japonských úřadů o omezení následků tohoto jaderného incidentu. Vyvozovat z tragédie v Japonsku závěry by stále bylo předčasné s ohledem na Evropský jaderný program. Dokud nebude aktuální situace plně pod kontrolou a události v oblasti jaderné energie v Japonsku nebudou plně pochopeny, musíme se zdržet jakýchkoliv předčasných strategických rozhodnutí, která by mohla mít zásadní dopad na energetickou budoucnost Evropy.

Provozovatelé jaderných zařízení v Evropě s jistotou prohlašují, že všechny stávající elektrárny, které jsou v současné době v provozu, jsou bezpečné a je mimořádně nepravděpodobné, že by v Evropě mohlo dojít ke stejné kombinaci událostí jako v Japonsku. V souvislosti s přetrvávající situací v Japonsku již evropští poskytovatelé energie začali s procesem přehodnocování bezpečnosti svých jaderných elektráren jako součástí širší strategie v rámci průběžného vyhodnocování bezpečnosti a jejího zlepšování.

Podporujeme strategii na úrovni EU, při které jsou analyzovány důsledky jaderných událostí v Japonsku a neprodleně bude zpracován společný rámec přehodnocení bezpečnosti jaderných elektráren. V tomto ohledu vítáme návrh Evropské komise na provedení mimořádného „hodnocení bezpečnosti a rizik", při kterém bude zhodnocena bezpečnost jaderných elektráren napříč celou Evropou. Evropský jaderný průmysl je připraven účastnit se těchto zkoušek tím, že napomůže stanovit bezpečnostní kritéria a realizovat je ve spolupráci s úřady pro národní bezpečnost. Mezitím je pro nás nezbytné, abychom nečinili předčasné závěry ohledně možných výsledků těchto zkoušek. Jaderná energie je a bude i nadále klíčovým prvkem při plnění energetických potřeb Evropy.

Jaderný průmysl určuje nejvyšší standardy bezpečnosti a díky našemu trvalému zohledňování nových zkušeností jsou pro nás události v Japonsku poučením.

Se srdečným pozdravem

Ralf Güldner, prezident FORATOM

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (544x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...
ÚJV Řež, a. s., prohlubuje spolupráci s ENEA (521x)
Jde o významnou mezinárodní spolupráci. ENEA je italskou vládou subvencovaná Národní agentura pro nové technologie, ener...