Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Jak vybrat elektrocentrálu a na co si dát pozor?

Jak vybrat elektrocentrálu a na co si dát pozor?

Publikováno: 11.9.2019
Rubrika: Zajímavosti

Pokud potřebujete elektřinu na místech, kde není její zdroj, pak se budete potřebovat elektrocentrálu, která vám potřebnou energii vyrobí. Elektrocentrála ovšem může sloužit i jako záložní zdroj pro nepřetržitou dodávku elektrické energie. Jak ji vybrat?

Provozní výkon

Při výběru elektrocentrály je klíčový provozní výkon, jež se udává v kVA. Ty můžete převést na kWh (1 kVA = 1kWh – jednofáze, 1kVA = cca 0,8 kWh – třífáze). Je tedy zásadní vědět, k čemu bude elektrocentrála primárně sloužit, a co vše má pohánět. Doporučujeme si udělat 10% rezervu. Výjimkou pro tyto přibližné počty jsou spotřebiče ohmové (např. žárovky), těm stačí menší rezerva.

Velkou pozornost věnujte provoznímu výkonu, pokud hodláte elektrocentrálou napájet například lednici či jiné spotřebiče s tvrdým startem, jež potřebují ke svému zapnutí vyšší výkon, než je jejich běžný příkon. V tomto případě zvolte elektrocentrálu s mnohem vyšší rezervou, klidně ve stovkách procent. To samé platí pro kapacitní spotřebiče (úsporné žárovky), i když ne v takovém měřítku. Rezerva o více jak 10 % je i zde na místě.

Jednofázová či třífázová elektrocentrála?

Jak již z výše uvedeného vyplývá, jednofázová centrála může napájet jednofázové spotřebiče (stavební nářadí, lampa apod.), třífázová pak zvládne jedno i třífázové spotřebiče. Na stavbě se využívá prakticky jen třífázová elektrocentrála, která je všestrannější.

Regulace napětí

Nejčastěji se setkáte s elektrocentrálami, jež regulují napětí pomocí kondenzátoru (kapacitní regulace). Tato regulace je vhodná pro většinu přístrojů, avšak pro ty, které jsou citlivé na kolísání napětí (počítače, TV) doporučujeme AVR regulaci. Pro přístroje s tvrdým startem je nejvhodnější elektrocentrála s kompaudním trafem, jež dokáže dodat vysoký rozběhový proud.

Elektrocentrála není perpetuum mobile

Samozřejmě i elektrocentrála potřebuje ke svému chodu nějaké palivo. Obvykle se jedná o benzín, naftu, plyn či olej. Palivo nemá na výkon drtivý dopad, spíše se jedná o to, jaké palivo je pro vás dostupnější.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“ (518x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR....
Centrum žárových nástřiků v Plzni získalo cenu Podnikatelský projekt roku – jejich know-how využívá např. Boeing, Doosan Power nebo Aero VodochodyCentrum žárových nástřiků v Plzni získalo cenu Podnikatelský projekt roku – jejich know-how využívá např. Boeing, Doosan Power nebo Aero Vodochody (258x)
Centrum žárových nástřiků, vybudované Výzkumným a zkušebním ústavem (VZÚ) Plzeň, bylo v pondělí 18. listopadu vyhlášeno ...
Ještěrky přivážejí vodíkovou energetikuJeštěrky přivážejí vodíkovou energetiku (206x)
Posádka Apolla 11, která před padesáti lety přistála na Měsíci, využívala elektřinu z palivových článků na vodík. „Odpad...