Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Jak vybrat elektrocentrálu a na co si dát pozor?

Jak vybrat elektrocentrálu a na co si dát pozor?

Publikováno: 11.9.2019
Rubrika: Zajímavosti

Pokud potřebujete elektřinu na místech, kde není její zdroj, pak se budete potřebovat elektrocentrálu, která vám potřebnou energii vyrobí. Elektrocentrála ovšem může sloužit i jako záložní zdroj pro nepřetržitou dodávku elektrické energie. Jak ji vybrat?

Provozní výkon

Při výběru elektrocentrály je klíčový provozní výkon, jež se udává v kVA. Ty můžete převést na kWh (1 kVA = 1kWh – jednofáze, 1kVA = cca 0,8 kWh – třífáze). Je tedy zásadní vědět, k čemu bude elektrocentrála primárně sloužit, a co vše má pohánět. Doporučujeme si udělat 10% rezervu. Výjimkou pro tyto přibližné počty jsou spotřebiče ohmové (např. žárovky), těm stačí menší rezerva.

Velkou pozornost věnujte provoznímu výkonu, pokud hodláte elektrocentrálou napájet například lednici či jiné spotřebiče s tvrdým startem, jež potřebují ke svému zapnutí vyšší výkon, než je jejich běžný příkon. V tomto případě zvolte elektrocentrálu s mnohem vyšší rezervou, klidně ve stovkách procent. To samé platí pro kapacitní spotřebiče (úsporné žárovky), i když ne v takovém měřítku. Rezerva o více jak 10 % je i zde na místě.

Jednofázová či třífázová elektrocentrála?

Jak již z výše uvedeného vyplývá, jednofázová centrála může napájet jednofázové spotřebiče (stavební nářadí, lampa apod.), třífázová pak zvládne jedno i třífázové spotřebiče. Na stavbě se využívá prakticky jen třífázová elektrocentrála, která je všestrannější.

Regulace napětí

Nejčastěji se setkáte s elektrocentrálami, jež regulují napětí pomocí kondenzátoru (kapacitní regulace). Tato regulace je vhodná pro většinu přístrojů, avšak pro ty, které jsou citlivé na kolísání napětí (počítače, TV) doporučujeme AVR regulaci. Pro přístroje s tvrdým startem je nejvhodnější elektrocentrála s kompaudním trafem, jež dokáže dodat vysoký rozběhový proud.

Elektrocentrála není perpetuum mobile

Samozřejmě i elektrocentrála potřebuje ke svému chodu nějaké palivo. Obvykle se jedná o benzín, naftu, plyn či olej. Palivo nemá na výkon drtivý dopad, spíše se jedná o to, jaké palivo je pro vás dostupnější.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“ (413x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR....
Aplikace funkčních vrstev prodlužuje životnost kritických dílů až desetinásobněAplikace funkčních vrstev prodlužuje životnost kritických dílů až desetinásobně (276x)
Rostoucí požadavky na prodlužování životnosti energetických celků vytváří tlak na kontinuální zdokonalování provozní dia...
ŠKO-ENERGO dokáže zabránit poklesům napětí ve ŠKODA AUTOŠKO-ENERGO dokáže zabránit poklesům napětí ve ŠKODA AUTO (200x)
Společnost ŠKO-ENERGO, s. r. o. vyřešila problém se stále četnějšími poklesy a krátkodobými výpadky v sítích vysokého na...