Nacházíte se:  Úvod    Paliva    Jaderné palivo    K problematice bazénů vyhořelého paliva ve Fukušimě

K problematice bazénů vyhořelého paliva ve Fukušimě

Publikováno: 19.3.2011
Rubrika: Jaderné palivo

(Zdroj: www.sujb.cz) Vyhořelé jaderné palivo, které je již vyjmuto z aktivní zóny, stále generuje teplo, proto je nezbytné jej kontinuálně chladit. K tomuto účelu slouží bazény vyhořelého paliva, které jsou na fukušimské jaderné elektrárně umístěny v horní části reaktorové budovy každého bloku (a dále je na elektrárně jeden bazén společný pro všech šest bloků). Za normálních provozních podmínek teplota v bazénech nepřesahuje 25˚C.

Kontinuální vývin tepla z vyhořelého paliva ovšem vyžaduje taktéž nepřerušované chlazení. V důsledku výpadků elektřiny na elektrárně však byla tato funkce narušena (proto na 4. bloku došlo v bazénu k přehřátí paliva s následnou explozí, požárem a uvolněním malé části radioaktivního inventáře do ovzduší). V tuto chvíli jsou z tohoto pohledu nejpostiženější bloky 3 a 4. Proto ozbrojené síly Japonska dne 17. března v 9:48 zahájily plnění bazénů vodou, a to ze vzduchu za pomoci vrtulníků a následovat by mělo i chlazení vysokotlakými čerpadly ze země.

Teplota v bazénech stejně jako hladina chladiva (vody s kyselinou boritou) je nepřetržitě monitorována. Zatím máme k dispozici následující údaje:
 

4. blok

Teplota v bazénu

14. března
84 ˚C

15. března
84 ˚C

16. března
Údaj není k dispozici

5. blok

Teplota v bazénu

14. března
59.7 ˚C

15. března
60.4 ˚C

16. března
62.7 ˚C

6. blok

Teplota v bazénu

14. března
58.0 ˚C

15. března
58.5 ˚C

16. března
60.0 ˚C

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Jak se vyrábí jaderné palivoJak se vyrábí jaderné palivo (215x)
Postup fabrikace jaderného paliva ukázala novinářům 19. listopadu 2019 ruská palivová společnost TVEL. Ve výrobním závod...
Na JE Temelín byla zavezena nová modifikace jaderného paliva ruské výrobyNa JE Temelín byla zavezena nová modifikace jaderného paliva ruské výroby (91x)
V rámci pravidelné odstávky na JE Temelín technici zavezli do aktivní zóny reaktoru druhého bloku 48 palivových článků n...
Uhlí ani plyn vylepšit nejdou, jaderné palivo se zdokonaluje neustáleUhlí ani plyn vylepšit nejdou, jaderné palivo se zdokonaluje neustále (82x)
Jen za poslední rok to podle titulků v novinách vypadá, že české jaderné elektrárny mění palivo jako ponožky: Temelín za...