Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Firemní zpravodajství    Kogenerace pomáhá udržet nízkou cenu vody

Kogenerace pomáhá udržet nízkou cenu vody

Publikováno: 31.1.2014
Rubrika: Firemní zpravodajství, Plynárenství

V čističce odpadních vod v Jindřichově Hradci byla spuštěna nová kogenerační jednotka TEDOM. Z plynů čistírenských kalů tu vyrábí elektřinu a teplo. Elektřina slouží k pokrytí vlastní spotřeby areálu ČOV, teplo k vytápění přilehlých objektů.

Klíčová slova: TEDOM, kogenerace

Dle místostarosty Jindřichova Hradce, Ing. Bohumila Komínka, by se investice do pořízení jednotky měla vrátit do čtyř let. Po tuto dobu by také radnice chtěla díky úsporám za elektřinu a teplo udržet cenu vody na současné úrovni, která je jedna z nejnižších v kraji.

Kogenerační jednotky jsou zařízení pro společnou výrobu elektřiny a tepla. Malé kogenerační jednotky používají jako palivo především zemní plyn, mohou však využít i jiná alternativní paliva, např. bioplyn, skládkový plyn či kalový plyn z čističek odpadních vod.

TEDOM je předním světovým výrobcem kogeneračních jednotek, který se úspěšně prosadil v desítkách zemí světa. Za 22 let své existence instaloval TEDOM přes 3000 kogeneračních jednotek o celkovém elektrickém výkonu 800 MW. TEDOM a.s. sídlí v Třebíči, zaměstnává přes 500 pracovníků a jeho roční obrat poslední 3 roky trvale převyšuje 2 miliardy Kč.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Třinecké železárny čeká rok velkých investic do modernizace (530x)
Přes tři miliardy korun letos Třinecké železárny investují do modernizace a obnovy zařízení. Je to nejvíc za posledních ...
Anketa: Účast CzechTrade na úspěšných obchodních případech v zahraničí (519x)
Díl I: (Kazachstán, Itálie, Polsko, Rusko, Turecko, Srbsko) Kam směřuje energetika ve vaší destinaci? Máte přehled o...
Výstavba a provoz Podzemního výzkumného pracoviště Bukov bude pokračovat (515x)
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek informoval na schůzi vlády o zadání veřejné zakázky, kterou bude zajištěna provozu...