Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Komentář ERÚ k 2. čtvrtletí v tuzemské energetice

Komentář ERÚ k 2. čtvrtletí v tuzemské energetice

Publikováno: 11.10.2019
Rubrika: Zajímavosti

Elektroenergetika

Spotřeba elektřiny v České republice dlouhodobě roste. Zatímco první letošní čtvrtletí se tomuto trendu vymykalo s meziročním poklesem o 1,3 %, druhé čtvrtletí už bylo znovu charakterizováno meziročním růstem spotřeby elektřiny o 2,5 %. Růst dokresluje mj. spotřeba domácností. Ač se na celkové spotřebě podílejí přibližně jen jednou čtvrtinou, jejich chování podpořilo uvedené změny, když v prvním čtvrtletí spotřebovaly o 3,6 % méně elektřiny, zatímco ve druhém čtvrtletí se jejich spotřeba oproti minulému roku zvýšila o 10,2 %. Teritoriálně je přitom zajímavé, že k růstu celkové spotřeby docházelo napříč celou republikou, výjimku tvořil jen kraj Vysočina.

Opačný postup oproti spotřebě elektřiny sledovala výroba, která meziročně rostla v prvním čtvrtletí o 3,4 %, ve druhé však klesla o 1,1 %. Zajímavý byl ve druhém čtvrtletí nárůst výroby u velkých i malých vodních elektráren o více než čtvrtinu, konkrétně o 29 %, zejména vzhledem k dlouhodobě zhoršujícím se hydrologickým podmínkám. Optimismus je ale v tomto případě relativní, právě u vodních elektráren může krátkodobé srovnání klamat vzhledem k nízkému srovnávacímu základu z minulých let. Pokud bychom výsledky porovnali s rokem 2017, v posledních letech nejsilnějším, výroba je stále o 5 % nižší.

Při pohledu na technologie a paliva, která pohánějí českou energetiku, je jasně patrný rostoucí význam zemního plynu. Meziročně jeho spotřeba pro výrobu elektřiny vzrostla dokonce násobně, o 174,25 %. Bezmála třetinový propad statistika ukazuje naopak u černého uhlí a vzhledem k celkovému objemu je významné i 5% omezení využívání hnědého uhlí.

Plynárenství

Spotřeba zemního plynu v letošním druhém čtvrtletí oproti minulému roku výrazně narostla, o 35,3 %. Jak naznačuje statistika technologií a paliv používaných při výrobě elektřiny, na rostoucí spotřebě zemního plynu se elektrárny podílejí nemalou měrou. Nicméně nezvykle vysoké spotřebě pro toto roční období nahrávaly také nízké teploty v dubnu a květnu. Data je potřeba od tohoto vlivu očistit, pokud mají sloužit jako základ pro srovnání. Po přepočtu podle podmínek dlouhodobého teplotního normálu by potom byl meziroční nárůst 14,8 %, tedy méně než poloviční.

Kompletní čtvrtletní a roční zprávy z energetiky, ze kterých text čerpá, naleznete na webu www.eru.cz.

 

 

 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Fotogalerie
Podíl paliv a technologií na výrobě elektřiny brutto [GWh]Podíl paliv a technologií na výrobě elektřiny brutto - II. čtvrtletí 2019

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“ (413x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR....
Aplikace funkčních vrstev prodlužuje životnost kritických dílů až desetinásobněAplikace funkčních vrstev prodlužuje životnost kritických dílů až desetinásobně (268x)
Rostoucí požadavky na prodlužování životnosti energetických celků vytváří tlak na kontinuální zdokonalování provozní dia...
ŠKO-ENERGO dokáže zabránit poklesům napětí ve ŠKODA AUTOŠKO-ENERGO dokáže zabránit poklesům napětí ve ŠKODA AUTO (189x)
Společnost ŠKO-ENERGO, s. r. o. vyřešila problém se stále četnějšími poklesy a krátkodobými výpadky v sítích vysokého na...