Nacházíte se:  Úvod    Paliva    Uhlí    Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje odkoupení OKD za jednu korunu

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje odkoupení OKD za jednu korunu

Publikováno: 23.1.2017
Rubrika: Uhlí

Odkoupení společnosti OKD státním podnikem DIAMO, a to za jednu korunu, navrhuje Vládě ČR Ministerstvo průmyslu a obchodu v dokumentu, který na základě vládního usnesení předkládá do meziresortního připomínkového řízení. 

Smyslem nabídky je zabránit opakování stejného příběhu, který se již v OKD odehrál. Jeho podstatou byla snaha soukromého vlastníka maximalizovat výnosy pro sebe a náklady spojené s útlumem dolů a uvolňováním pracovníků OKD přenést na bedra státu. Současně jde o reakci na požadavek managementu OKD, jenž od státu požadoval další finanční podporu.

Doufám, že tato nabídka nebude jedinou. Velmi bych si přál, aby se objevily další plnohodnotné návrhy na odkup OKD od seriózních investorů, kteří se postarají nejen o pokračování těžby, zaměstnanosti v regionu a uspokojení věřitelů, ale zajistí i řádný útlum po ukončení těžby. Existence takovéto nabídky by samozřejmě byla optimálním řešením,uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Nabídka převzetí závodu OKD státním podnikem DIAMO má však zamezit nejen opakování historie naznačené výše, ale zároveň udržet celý proces útlumu těžby pod kontrolou a minimalizovat s tím související náklady pro stát.

Rozhodnutí o dalším osudu těžební společnosti OKD, která se v roce 2016 dostala do insolvence, je v rukách věřitelského výboru, kterému do 12. dubna letošního roku musí představenstvo OKD předložit reorganizační plán.  Jeho součástí by mělo být východisko na základě podaných nabídek potenciálních investorů. Případný nesouhlas věřitelů s reorganizačním plánem by vedl k vyhlášení konkursu. 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Rozmrazovacie tunely - uhlie sa už rozmrazuje novou technológiouRozmrazovacie tunely - uhlie sa už rozmrazuje novou technológiou (547x)
V procese prípravy investičného projektu ,,Rekonštrukcia rozmrazovacích tunelov“ v Elektrárny Nováky bola v prvom rade v...
Ministerstvo průmyslu a obchodu vynakládá peněžní prostředky na zahlazování následků hornické činnosti účelně a hospodárně (100x)
Vláda projednala Kontrolní závěr Nejvyššího kontrolního úřadu a stanoviska Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstv...
ČR a Polsko podepíšou smlouvu o těžbě uhlí v pohraničí (64x)
Po zhruba čtyřech letech přípravných prací a rozhovorů se Česká republika a Polsko dohodly na podmínkách geologického pr...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery  

 

Zavřít [x]