Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Ministr Mládek jednal se zástupci V4 o Ukrajině i společné spolupráci

Ministr Mládek jednal se zástupci V4 o Ukrajině i společné spolupráci

Publikováno: 20.6.2014
Rubrika: Lidé-Věci-Události

Ministři hospodářství zemí Visegrádské skupiny (V4) se sešli ve dnech 16. – 17. června v Budapešti, aby diskutovali aktuální hospodářská témata. Vedoucími delegací jednotlivých zemí byli ministr národního hospodářství Maďarska Mihály Varga, ministr průmyslu a obchodu České republiky Jan Mládek, ministr hospodářství Slovenska Tomáš Malatinský a ministr hospodářství Polska Janusz Piechociński.

Ministři projednali témata, jako například nástroje nastartování vyváženého hospodářského růstu v jednotlivých zemích, vliv rusko-ukrajinského konfliktu na národní hospodářství zemí V4 a přehled možností spolupráce – společné a samostatné kroky včetně vytvoření společného postoje V4 v orgánech Evropské unie.

Na programu byla pochopitelně také hospodářská politika zemí V4, možnosti spolupráce mimo EU a v rámci EU v období 2014 - 2020 skryté v hospodářských programech jednotlivých zemí. Ve svých vystoupeních se ministři také dotkli dalšího prohloubení integrace jednotného trhu v rámci EU na základě zkušeností z desetiletého unijního členství.

"Oceňuji, že mezi tématy, která se projednávala, byla jaderná bezpečnost. Na jednání padl i zajímavý návrh, abychom navázali užší spolupráci v oblasti jaderné energetiky se zeměmi V4 a Finskem, ke kterému se připojujeme," řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Byly rovněž posouzeny aspekty dalšího vývoje průmyslové politiky zemí EU, zejména během následujícího italského předsednictví od července 2014, se snahou nalézt společná stanoviska zemí V4 při projednávání agendy Rady pro konkurenceschopnost EU.

Na závěr podepsali vedoucí delegací memorandum o porozumění, které vystihuje diskusi proběhlou v průběhu zasedání. Odráží například shodu ministrů v tom, že pomoc Ukrajině musí být koordinována na úrovni Evropské unie a vyjadřuje pozice k výše uvedeným bodům programu zasedání. Jedním z hlavních závěrů je vytvoření společné komise expertů, která má za úkol na základě příslušných analýz provádět studie efektivnější účasti národních ekonomik zemí V4 při společných akcích včetně možností společných operací na třetích trzích.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (461x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...
9. mezinárodní odborná konference Elektrizační soustava 2017 se bude konat 8. a 9. června 2017 (433x)
Rozvoj, obnova a údržba sítí a stanic zvn, vvn a vn, strategie a investiční plány … To vše bude opět předmětem jednání t...
Vyšla nová kniha pro podnikatele: OBCHODNÍ JEDNÁNÍ V RUŠTINĚ A RUSKÉ OBCHODNÍ SMLOUVY (422x)
Příručka je určena pro praktické využití podnikatelské sféře, spolupracující s Ruskou federací. Úvod tvoří lexika použív...