Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    Mise do Egypta a Ománu: o české firmy byl zájem

Mise do Egypta a Ománu: o české firmy byl zájem

Publikováno: 8.2.2016
Rubrika: Tiskové zprávy

Čeští podnikatelé doprovodili ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka na oficiální návštěvu Egyptské arabské republiky a Sultanátu Omán ve dnech 30. ledna až 2. února 2016 a zájem obchodních partnerů o ně byl značný. Podnikatelská delegace zástupců 21 firem zahrnovala zbrojní, energetický, potravinářský průmysl, strojírenskou výrobu a zdravotnickou technologii, ale i ochranu životního prostředí. To jsou nejperspektivnější obory pro český export do Egypta. V delegaci byly zastoupeny firmy jako například Aura, Agile Europe, Crocodille, ETD Transformátory, Moravia Systems, MZ Liberec, Pražská strojírna, Omnipol, Provyko či Škoda Praha. Podnikatelskou misi organizoval Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a vedl ji viceprezident Stanislav Kázecký.

Součástí programu bylo Podnikatelské fórum zorganizované partnerskou organizací SP ČR, Federací egyptského průmyslu (FEI), které zahájil ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek spolu s prezidentem FEI Modamedem Al Sewedym a viceprezidentem SP ČR Stanislavem Kázeckým.

Oba svazy stvrdily v rámci fóra Dohodu o spolupráci. Tu podepsal viceprezident Kázecký se členem představenstva FEI Mohamedem Walid Gamal El Dinem s cílem lepší výměny informací a účinnější podpory hospodářských vztahů a zvýšení obchodní výměny mezi oběma zeměmi. Následovala dvoustranná jednání českých firem s egyptskými protějšky, jichž se zúčastnilo několik desítek. Zástupci českých firem z obranného průmyslu se po B2B schůzkách zúčastnili jednání ministra Zaorálka a náměstka ministra obrany Kuchty s egyptským ministrem pro vojenskou výrobu Mohamedem El Assarem.

Program pokračoval jednáním se zástupci Káhirské obchodní komory, se zástupci Společnosti česko-egyptského přátelství a recepcí pořádanou velvyslankyní ČR v Egyptě Veronikou Kuchyňovou Šmigolovou na počest návštěvy českého ministra zahraničí za účasti egyptského ministra pro vojenskou výrobu a dalších egyptských partnerů.

Před odletem z Káhiry do ománského Maskatu se čeští podnikatelé setkali s vedením Generální ho úřadu pro investice (General Authority for Investment, GAFI), vládním orgánem pro podporu podnikání a investic v Egyptě. Vedení úřadu představilo Egypt jako zemi s rozsáhlým trhem a obchodním potenciálem. Země má téměř 100 milionů obyvatel a 70 % jich je mladších 35 let. GAFI představilo dopravní infrastrukturu a zdůraznilo, že Egypt prochází řadou změn v politické i ekonomické oblasti. Plánují se projekty spojené s vybudováním druhé části Suezského průplavu, které skýtají příležitosti pro české firmy.

Obchodní výměna mezi Egyptem a Českou republikou činila v roce 2014 zhruba 550 mil. USD, což byl historicky nejúspěšnějším rok českého vývozu do této země od roku 1993. Loňský rok 2015 bude pravděpodobně také úspěšný.

Také v ománském Maskatu zorganizoval SP ČR ve spolupráci s Ománskou obchodní a průmyslovou komorou (OCCI) Podnikatelské fórum a dvoustranné schůzky firem s obchodními partnery. Fórum zahájil ministr Zaorálek a prezident OCCI Said bin Saleh Al Kiyumi.

Viceprezident SP ČR Kázecký podepsal Dohodu o spolupráci se svým protějškem viceprezidentem Ománské obchodní a průmyslové komory Aymanem abdullahem Al hasanim. Liberalizující se ekonomika Ománu představuje pro české firmy perspektivní trh. Na trhu již aktivně působí firma Agile Europe, mezi vývozce do Ománu patří Škoda Auto, Barum Continental či Evraz Vítkovice.

Ománská obchodní a průmyslová komora projevila zájem o návštěvu České republiky. SP ČR při této příležitosti uspořádá podnikatelské fórum a B2B schůzky ománských a českých podnikatelů, které se uskuteční v prostorách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Svaz průmyslu a dopravy ČR je největším zaměstnavatelským svazem v České republice. Zastřešuje 27 svazů a asociací a 130 individuálních členských firem. Celkově hájí zájmy 10,5 tisíce firem, které zaměstnávají 800 tisíc pracovníků. Je nestátní organizací, nezávislou na vládě, politických stranách a odborech, ovlivňující hospodářskou a sociální politiku vlády a působící na vytváření optimálních podmínek pro podnikání. Hájízájmy zaměstnavatelů v evropských a světových organizacích, zejména jako člen evropské konfederace zaměstnavatelů BUSINESSEUROPE.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Třinecké železárny čeká rok velkých investic do modernizace (529x)
Přes tři miliardy korun letos Třinecké železárny investují do modernizace a obnovy zařízení. Je to nejvíc za posledních ...
Změna ve vedení společnosti ŠKODA JS (217x)
Představenstvo společnosti ŠKODA JS a.s. jmenovalo generálním ředitelem společnosti ing. Františka Krčka, který dosud za...
České domácnosti platí za teplo méně než německé (132x)
Teplárenské sdružení České republiky se ohrazuje proti nepravdivým tvrzením uvedeným ve zprávě ČTK z 27. listopadu s náz...