Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    „Myšlenka realizace pilotního projektu elektrodového kotle vzešla ze společnosti E.ON,“

„Myšlenka realizace pilotního projektu elektrodového kotle vzešla ze společnosti E.ON,“

Publikováno: 10.4.2017
Rubrika: Zajímavosti

uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power JUDr. Josef Vinický, vedoucí útvaru Technický rozvoj a Provoz E.ON Česká republika, s.r.o.

Pane doktore, přibližte dosavadní spolupráci E.ON a Škoda Auto, resp. ŠKO-ENERGO? Jen pro moje vysvětlení… Chápu to dobře, že ŠKO-ENERGO dodává elektrickou energii do distribuční sítě ČEZ Distribuce a pak do přenosové soustavy ČEPS?
Mimo spolupráci, která vychází z majetkové účasti společnosti E.ON ve společnosti Ško-Energo a.s. (21 %) a z toho vyplývající účasti pracovníků skupiny E.ON ve statutárních orgánech společnosti ŠKO-ENERGO, s. r. o., se jedná o spolupráci v řešení technické a výrobní problematiky (např. zmiňovaný elektrodový kotel). Společnost ŠKO-ENERGO, s. r. o. je výrobcem elektrické a tepelné energie. Vyrobená elektrická energie ponížená o vlastní spotřebu je dodávána do společnosti Škoda Auto a.s. Neboť spotřeba společnosti Škoda Auto a.s. je větší než kapacitní možnosti výroby, je dodatečná elektrická energie odebírána společností ŠKO-ENERGO, s. r. o. z distribuční sítě společnosti ČEZ a dodávána dále do společnosti Škoda Auto k úplnému pokrytí spotřeby. Pro společnost ČEPS poskytuje společnost ŠKO-ENERGO, s. r. o. podpůrné služby, které společnost ČEPS dále využívá v systémových službách ke stabilizaci vlastní přenosové soustavy. To je také hlavní podstata instalace elektrokotle.

Jaká bude role E.ON v provozování tohoto nového kotle?
Vlastníkem elektrodového kotle zůstává společnost E.ON, společnost ŠKO-ENERGO, s. r. o. je z důvodu je provázanosti s provozem jeho provozovatelem. Jeho provozování je vázáno na společnost ŠKO-ENERGO i legislativně. Společnost E.ON poskytuje přes své pracovníky technickou a organizační podporu a součinnost.

Kolik kotlů na podobné principiální bázi již E.ON provozuje a kde?
V ČR jeden, další kotle na obdobném principu pak v Německu. Myšlenka realizace pilotního projektu elektrodového kotle přišla ze společnosti E.ON. Dodavatel kotle byl vybrán ve výběrovém řízení.

Plánovali jste nebo bylo uvažováno o principiálně jiném způsobu stabilizace sítě?
Neplánovali, v budoucnu lze uvažovat o rozšíření portfolia poskytovaných podpůrných služeb.

Uvažuje se do budoucna, že by ve ŠKO-ENERGO vyrostl časem další takový kotel?
V principu je to možné, závisí na dalším směrování výrobní technologie společnosti ŠKO-ENERGO, s. r. o., zejména zvyšující se roli výrobního portfolia zelené energie.

Jak stabilní je vlastně síť v lokalitě, kde působí automobilka Škoda? Jak často dochází ke krizovým situacím, ať již k přebytkům či nedostatkům energie?
Tato otázka by měla být směrována na společnost Škoda Auto a.s., která jistě eviduje statistiku výpadků výroby z důvodu nestability dodávky elektrické energie. Výrobní technologie společnosti ŠKO-ENERGO, s. r. o. je stabilní a nedochází u ní k výpadků. Výpadky ve výrobě Škoda Auto a.s. jsou pak způsobeny zejména přenosem poklesů z nadřazené distribuční soustavy.

Jak často bude tento nový kotel využitý, čili jak často vznikne požadavek na podporu?
Toto záleží na skutečných potřebách společnosti ČEPS v poskytované podpůrné službě MR MZ15. Statisticky několikrát do měsíce. Tyto aktivace však nejsou rozloženy rovnoměrně v roce.


Robert Vinický, vedoucí útvaru Technický rozvoj a Provoz E.ON Česká republika, s.r.o., se zabývá inovacemi v obchodní oblasti. Především pracuje na projektech zaměřených na ukládání energie, lokální výrobu energie a e-mobilitu.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Robert VinickýMomentka ze slavnostního zahájení provozu elektrokotlePohled na elektrokotel

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“ (999x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR....
Specialisté z Řeže školili v AfriceSpecialisté z Řeže školili v Africe (367x)
Unikátní trénink nigerijských specialistů ukončen vydáním certifikátu. Společnost ÚJV Řež se tímto podílí již na 17. odv...
Německé nadšení pro „zelenou“ elektřinu klesá (322x)
Obliba tarifů nabízejících takzvanou „zelenou“ elektřinu, jejichž výběrem mohou Němci z vlastní kapsy podporovat politik...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery