Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Německý soud rozhodl: Odstavení jaderných elektráren bylo nezákonné a způsobilo provozovatelům škody. Kdo to zaplatí?

Německý soud rozhodl: Odstavení jaderných elektráren bylo nezákonné a způsobilo provozovatelům škody. Kdo to zaplatí?

Publikováno: 16.1.2014
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

(Zdroj - NucNet): Odvolací soud v Lipsku rozhodl a potvrdil rozhodnutí soudu v Kasselu, že odstavení dvou jaderných bloků v jaderné elektrárně Biblis, kterou provozovala společnost RWE, bylo nezákonné. RWE bylo nařízeno odstavení zařízení po havárii v elektrárně Fukušima - Daiichi v Japonsku. Provozovatel musel jednu jednotku zastavit dočasně a jeden blok natrvalo v srpnu 2011.

„Vypnutí chyběl odpovídající právní základ,“ uvádí se v prohlášení soudu. RWE nyní hodlá vypočítat výši škody a zahájit řízení u civilního soudu. Rozhodnutí soudu by se mohlo vztahovat celkem na 8 jaderných bloků v Německu, které se po události v Japonsku musely na příkaz vlády odstavit. O náhradu škody usilují i další provozovatelé jaderných elektráren v Německu – společnosti E.ON, EnBW a Vattenfall. 

Je otázkou, z jakých zdrojů by německá vláda náhradu škody realizovala. Německá vláda tvrdí, že příkaz trvale odstavit 8 bloků hned po Fukušimě vydala pod tlakem veřejného mínění. Pokud by elektrárenské společnosti ve sporu nakonec zvítězily, s velkou pravděpodobností by vše zaplatili (formou zvýšených daní) právě občané, kteří si odstavení jaderných elektráren přáli.

Německo se rozhodlo opustit jadernou energetiku do roku 2022.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Společnost ČEZ ENERGOSERVIS úspěšně kvalifikovala metodu WOL pro jaderné elektrárny v České republiceSpolečnost ČEZ ENERGOSERVIS úspěšně kvalifikovala metodu WOL pro jaderné elektrárny v České republice (535x)
Metoda WOL (Weld Overlay) je speciální způsob opravy heterogenních svarových spojů spočívající v postupném navařování př...
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (411x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...
Vyšla nová kniha pro podnikatele: OBCHODNÍ JEDNÁNÍ V RUŠTINĚ A RUSKÉ OBCHODNÍ SMLOUVY (389x)
Příručka je určena pro praktické využití podnikatelské sféře, spolupracující s Ruskou federací. Úvod tvoří lexika použív...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery  

 

Zavřít [x]