Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Nové kotle pro méně kvalitní uhlí

Nové kotle pro méně kvalitní uhlí

V současné době realizuje společnost VÍTKOVICE POWER ENGINEERING a.s. rozsahem a nároky významnou zakázku (dodávky nových kotlů), která souvisí s modernizací elektráren v Tušimicích a Prunéřově. Jde o tzv. metodu retrofitu, kdy se staví zcela nové zařízení na místě stávajícího. Konkrétně se jedná o čtyři bloky o výkonu 200 MWe v Elektrárně Tušimice II (KO ETU II). V těchto dnech končí I. etapa, kdy realizační firma generálnímu dodavateli ŠKODA PRAHA Invest s.r.o. předává (po komplexních zkouškách) první dva kotle. Po počátečních problémech s uváděním do provozu se nyní (v reálném provozu) ukazuje, že parametry kotlů jsou na požadované úrovni, včetně dodržení velmi přísných emisních limitů. Pozitivní je fakt, že obnova výrobních zdrojů Skupiny ČEZ bude mít jednotnou koncepci a budou opakovaně využity klíčové projektové prvky.

Projekt retrofitu KO ETU II představuje obnovu čtyt parních generátorů a jejich příslušenství, vyrábějících páru pro nové turbogenerátory stávajícího výkonu 200 MWe, ale pracujících s vyššími parními parametry a zlepšenou účinností. Životnost nových parních generátorů je 25 let s uvažováním generální opravy v polovině životnosti. Návrh kotlů zohlednil zhoršující se vlastnosti paliva – severočeského uhlí a přitom plní náročnější požadavky na množství produkovaných emisí. Obnovou kotlů dochází i k odstranění provozních obtíží, kterými je zejména struskování ve spalovací komoře. Nové kotle využívají stávající nosné ocelové konstrukce, jakož i plošiny budovy kotelny.
 

Zpracovatelé projektu retrofitu průtlačných kotlů pro ETU II:
část příprava paliva a optimalizace spalovacího procesu MORE, s.r.o.
část návrh tlakového celku kotle a jeho optimalizace IVITAS, a.s.

Celý článek od Ing. Martina Byrtuse, projektanta firmy IVITAS, a.s. (významný dodavatel projekčních prací v nejen pro VÍTKOVICE POWER ENGINEERING, ale i VITKOVICE MACHINERY GROUP) najdete v náhledovém formátu ZDE.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Rozmrazovacie tunely - uhlie sa už rozmrazuje novou technológiouRozmrazovacie tunely - uhlie sa už rozmrazuje novou technológiou (423x)
V procese prípravy investičného projektu ,,Rekonštrukcia rozmrazovacích tunelov“ v Elektrárny Nováky bola v prvom rade v...
TAMEH Czech spustila v huti ArcelorMittal Ostrava nový kotel TAMEH Czech spustila v huti ArcelorMittal Ostrava nový kotel (399x)
Ostravská energetická společnost TAMEH Czech, která je součástí společného podniku skupin ArcelorMittal a Tauron, uvedla...
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (385x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...