Nacházíte se:  Úvod    Teplárenství    Plyn mimořádně zdražil již v červnu, teplárny ceny tepla drží

Plyn mimořádně zdražil již v červnu, teplárny ceny tepla drží

Publikováno: 23.6.2011
Rubrika: Teplárenství, Uhlí, Plyn, Biomass

Zemní plyn se na výrobě tepla v teplárnách podílí necelou čtvrtinou, více než 2/3 tepla z tepláren pochází z hnědého a černého uhlí. Teplárny spalující zemní plyn mají většinou uzavřeny stabilní kontrakty do konce roku, což jim umožňuje cenu tepla držet. Minimálně do září se ceny tepla pro drtivou většinu odběratelů zvyšovat nebudou. Většina společností udrží současné ceny tepla až do konce roku. Dojde-li ovšem k dalšímu růstu ceny zemního plynu, který podle některých odhadů může do konce roku zdražit o třetinu, zvýšení ceny tepla se v příštím roce zřejmě teplárny nevyhnou. U tepla vyráběného ze zemního plynu totiž tvoří samotné palivo přibližně 70 % celkových nákladů jeho výroby.

„Zvýšení ceny plynu již od 1. června je naprosto mimořádné. V minulosti docházelo ke zvyšování cen plynu v létě jen zřídka a obvykle šlo o předzvěst masivního zdražení na podzim. Pokud bude stávající trend zdražování plynu pokračovat, hrozí tomuto palivu ztráta konkurenceschopnosti“, řekl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky, Ing. Martin Hájek, Ph.D. „Plyn mohou v teplárnách nahradit jiné levnější zdroje energie, například uhlí, teplo z jaderných elektráren nebo biomasa. V minulosti se již realizovala řada projektů náhrady zemního plynu v teplárenských systémech a další budou následovat. Česká ekonomika tak ušetřila obrovské prostředky za dovoz tohoto paliva, který by jinak zatížil obchodní bilanci. Jen za první čtyři měsíce letošního roku odteklo za dovoz plynu do zahraničí téměř 29 miliard korun,“ dodal nakonec Ing. Martin Hájek, Ph.D. Lokality, kde došlo v minulých letech k náhradě zemního plynu zdroji s jinými palivy:

Bohumín – černé uhlí

Bechyně – biomasa

Třebíč – biomasa

Ústí nad Labem – hnědé uhlí, biomasa

Hradec Králové – hnědé uhlí

Nový Jičín – biomasa

Lovosice – hnědé uhlí

Litoměřice – hnědé uhlí

Olomouc – hnědé uhlí, biomasa

Praha (Jižní město, Horní Měcholupy, Petrovice, Horní Počernice a další lokality přepojované na Pražskou teplárenskou soustavu Mělník-Praha) – hnědé uhlí, černé uhlí, energetické využití odpadů

Bílina - část Pražské předměstí se připravuje na přepojení – hnědé uhlí

Většinou se jednalo o náhradu dožívajících blokových plynových kotelen výměníkovými stanicemi a připojení na větší soustavy zásobování teplem. Odběratelé dálkového tepla tak ušetřili za vytápění a zrušení řady nízkoemitujících zdrojů současně přineslo zlepšení ovzduší ve městech.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Rozmrazovacie tunely - uhlie sa už rozmrazuje novou technológiouRozmrazovacie tunely - uhlie sa už rozmrazuje novou technológiou (567x)
V procese prípravy investičného projektu ,,Rekonštrukcia rozmrazovacích tunelov“ v Elektrárny Nováky bola v prvom rade v...
Plynová kotelna v Teplárně Trmice – další příspěvek pro lepší ovzduší a efektivitu provozuPlynová kotelna v Teplárně Trmice – další příspěvek pro lepší ovzduší a efektivitu provozu (191x)
V článku jsou popsány některé aspekty kompletní výstavby nové plynové kotelny, včetně redukční stanice plynu v areálu Te...
První turbína z Doosan Škoda Power zamíří do Země vycházejícího sluncePrvní turbína z Doosan Škoda Power zamíří do Země vycházejícího slunce (187x)
Historicky první parní turbínu do Japonska dodá plzeňský výrobce Doosan Škoda Power, který podepsal kontrakt na dodávku ...