Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    První blok na světě generace III+ byl uveden do komerčního provozu

První blok na světě generace III+ byl uveden do komerčního provozu

Publikováno: 3.3.2017
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

V ruské Novovoroněžské JE-II se odehrála jedna z klíčových událostí pro jadernou energetiku v Rusku i ve světě: do komerčního provozu byl uveden první blok s reaktorem VVER-1200, který se stal prvním blokem generace III+ na světě uvedeným do komerčního provozu. 27. února 2017 o tom podepsal protokol ředitel společnosti Rosenergoatom (provozovatel jaderných elektráren v Rusku a součást struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom).

Před tím, než mohl být protokol podepsán, potvrdil ruský úřad pro ekologický, technologický a jaderný dozor Rostechnadzor soulad 1. bloku Novovoroněžské JE-II s projektovou dokumentací, technologickými požadavky a platnou legislativou včetně požadavků na energetickou efektivitu.

Poprvé byl tento blok připojen k jednotné ruské přenosové soustavě 5. srpna 2016 a tím zároveň zahájil dodávku elektřiny do sítě. Do zahájení komerčního provozu vyrobil 1,7 TWh elektřiny.

Blok prošel postupně několika fázemi energetického spouštění a zkušebního provozu a během toho podstoupil několikanásobné zkoušky zařízení a systémů při různých hodnotách výkonu a při různých provozních režimech. Testování bylo dokončeno 23. února 2017 15denní komplexní zkouškou při nominálním výkonu, během které prokázal stabilní provoz v souladu s projektovými parametry.

Projekt AES-2006, podle kterého je stavěna Novovoroněžská JE-II, má oproti tradičním blokům s reaktory typu VVER-1000 mnohé přednosti, které podstatně zlepšují jeho ekonomické i bezpečnostní parametry. Například elektrický výkon byl navýšen o 20 % (z 1000 na 1200 MW), projektová doba provozu základních komponent (reaktorová nádoba a parogenerátory) byla prodloužena na dvojnásobek (z 30 na 60 let) a díky vysoké míře automatizace a použití nových technologických řešení bylo množství personálu sníženo o 25 až 30 %. Kromě toho blok splňuje všechny tzv. pofukušimské požadavky v oblasti bezpečnosti. V projektu je použita řada nových bezpečnostních systémů, které nemají obdoby, jako je například lapač taveniny nebo systém pasivního odvodu tepla, který umožňuje chladit reaktor jen díky přirozené cirkulaci vzduchu v případě výpadku veškerého napájení a bez lidského zásahu.

Jaderné bloky generace III+ v současnosti staví také Američané a Francouzi, ale 1. blok ruské Novovoroněžské JE-II je prvním na světě, který byl uveden do komerčního provozu.

Výstavby Novovoroněžské JE-II se účastnily také české firmy, které v letech 2009 až 2015 dodaly produkci v celkové hodnotě přesahující 1,3 miliardy korun. Mezi dodavatele patří například armaturky Arako, Armatury Group a MSA, výrobce čerpadel Sigma Group, ale také sklárny Kavalierglass a Sklárny Moravia.

Dodávky společnosti Kabelovna Kabex komentuje Anton Slobodin, statutární ředitel společnosti: „Pro společnost Kabelovna Kabex znamenají dodávky hermetických kabelových průchodek pro Novovoroněžskou JE-II s reaktorem VVER-1200 generace III+ potvrzení vysoké úrovně kvality výroby. To, že naše produkce byla použita v nejmodernějším jaderném bloku na světě, pro nějž jsou charakteristické vysoké bezpečnostní standardy, je nejlepší referencí našeho podniku a pomáhá nám rozšiřovat naši produkci i na dalších trzích.“


Novovoroněžská jaderná elektrárna se nachází na břehu řeky Don asi 42 kilometrů jižně od města Voroněž. Jde o první elektrárnu s reaktory typu VVER a každý z pěti reaktorů slouží jako demonstrační. První dva bloky s reaktory VVER-210 a VVER-365 byly uvedeny do provozu v letech 1963 a 1969 a posloužily k odladění technologie reaktorů typu VVER. Dvojblok s reaktory VVER-440 byl uveden do provozu v letech 1971 a 1972 a šlo o prototyp komerční verze těchto reaktorů. V roce 1980 byl spuštěn reaktor VVER-1000, opět demonstrační blok. První tři bloky byly odstaveny postupně v letech 1988, 1990 a 2016.

Od roku 2007 probíhá výstavba dvou bloků podle projektu AES-2006 na objednávku společnosti Rosenergoatom, provozovatele ruských jaderných elektráren. Generálním projektantem a dodavatelem Novovoroněžské JE-II je společnost Atomenergoprojekt, součást struktury ruského Rosatomu. Oba bloky mají reaktory typu VVER-1200 a jde o demonstrační bloky tohoto typu. Na druhém bloku nyní probíhají stavební a montážní práce.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2016 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Ruská Novovoroněžská JE-II

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (809x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...
Vyšla nová kniha pro podnikatele: OBCHODNÍ JEDNÁNÍ V RUŠTINĚ A RUSKÉ OBCHODNÍ SMLOUVY (785x)
Příručka je určena pro praktické využití podnikatelské sféře, spolupracující s Ruskou federací. Úvod tvoří lexika použív...