Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    První blok turecké JE Akkuyu má hotové základy

První blok turecké JE Akkuyu má hotové základy

Publikováno: 15.3.2019
Rubrika: Jaderné

8. března 2019 bylo dokončeno betonování základové desky 1. bloku turecké jaderné elektrárny Akkuyu. Tuto elektrárnu s reaktory VVER-1200 generace III+ staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Základová deska byla odlita z více jak 17 000 kubíků samozhutnitelného betonu. Tento beton se roztéká a zhutňuje působením vlastní tíhy a zachovává si homogenitu a kvalitu jako klasicky hutněný beton. 

„Technologická řešení použitá během betonování základové desky stejně jako i všechna ostatní, která budou uplatněna během výstavby jaderné elektrárny Akkuyu, splňují současné požadavky světové jaderné komunity, standardy Mezinárodní agentury pro atomovou energii a turecké i mezinárodní normy,“ řekla Anastasija Zotějevová, generální ředitelka společnosti Akkuyu Nuklear, která má výstavbu elektrárny Akkuyu na starosti.

Dokončení betonáže základové desky představuje jednu z klíčových událostí, k nimž na staveništi dojde během letošního roku.

Další práce na 1. bloku se přesunou ke stavbě vnějších a vnitřních stěn reaktorové budovy. Souběžně s tím se budou betonovat základy pod pomocné provozy a pod budovu se záložním velínem.

Stavební technika se pohybuje i po parcele 2. bloku, zatím však jen v rámci omezeného stavebního povolení, které společnost Akkuyu Nuklear drží od listopadu 2018. To umožňuje provádět jen ty práce, které nemají přímý vliv na bezpečnost jaderného ostrova.

„V roce 2019 počítáme s tím, že získáme stavební povolení v plném rozsahu i pro 2. blok, což nám umožní pustit se do betonování základů jeho reaktorové budovy. Během toho samozřejmě využijeme zkušenosti, které jsme získali během stejných prací na 1. bloku,“ doplnila Zotějevová.

Jedním z úkolů pro letošní rok je dokončení zemních prací v areálu celé elektrárny. Nyní jsou hotové zhruba ze 70 % a zbytek bude hotov do konce roku.

Kromě prací na staveništi probíhá i příprava balíku dokumentů, který bude předložen tureckému dozornému úřadu TAEK pro vydání stavebního povolení pro 3. blok.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Základy reaktorové budovy prvního bloku JE Akkuyu

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (543x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...
ÚJV Řež, a. s., prohlubuje spolupráci s ENEA (513x)
Jde o významnou mezinárodní spolupráci. ENEA je italskou vládou subvencovaná Národní agentura pro nové technologie, ener...