Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Radioaktivita v okolí elektrárny klesá

Radioaktivita v okolí elektrárny klesá

Publikováno: 13.3.2011
Rubrika: Jaderné, Lidé-Věci-Události

Japonské úřady i dnes opět potvrdily, že k explozi v JE Fukushima (u reaktoru č. 1) došlo mimo vnitřní kontejnment, v němž je umístěn primární okruh , ne uvnitř. Provozovatel elektrárny, Tepco, taktéž potvrdil, že integrita kontejnmentu je neporušena. Jako protiopatření k omezení dalších škod na reaktoru č. 1 je uplatněna aplikace mořské vody smíšené s kyselinou boritou, která se od včerejší 20 hodiny vstřikuje do primárního okruhu, což by mělo zajistit dostatečné množství chladicí kapaliny v reaktoru. Opatření proti přehřívání aktivní zóny jsou uplatňovány i na dalších reaktorech této jaderné elektrárny.

Okamžitě po výbuchu vodíku v budově reaktoru vně vnitřního kontejnemtu (důsledek nahromadění vodíku v kombinaci s kyslíkem v prostoru mezi vnitřním kontejnmentem a vnější konstrukcí budovy reaktoru – nahromadění vodíku bylo důsledkem reakce zirkonia z pokrytí palivových článků s parou v aktivní zóně reaktoru vlivem jejího nedostatečného chlazení, které bylo způsobeno selháním záložních dieselgenerátorů po hodině jejich provozu, zřejmě v důsledku poškození přívodu paliva přílivovou vlnou "tsunami") byla potvrzena přítomnost zvýšených úrovní radioaktivních prvků Cesia (137) a Jódu (131) v blízkosti JE Fukushima. Hodnoty radioaktivity však již podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) již delší dobu klesají. Nehledě na tuto skutečnost probíhá evakuace osob. Z okruhu 20 kilometrů od elektrárny muselo preventivně opustit své domovy asi 170 000 obyvatel. Podle MAAE ale nebudou muset být uplatněny všechny plánované a systémové evakuační opatření. Incident v JE Fukušima na bloku 1 byl v 7stupňové škále závažnosti vyhodnocen číslem 4.
Podle MAAE byli při výbuchu čtyři zaměstnanci elektrárny zraněni, dva pracovníci jsou zatím nezvěstní. Oproti tomu, podle posledních informací v důsledku zemětřesení a vlny tsunami zemřelo v Japonsku bohužel již více než 10 tisíc obyvatel.
 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (555x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...
ÚJV Řež, a. s., prohlubuje spolupráci s ENEA (539x)
Jde o významnou mezinárodní spolupráci. ENEA je italskou vládou subvencovaná Národní agentura pro nové technologie, ener...