Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Rekonstrukce v Dlouhých stráních míří do finále

Rekonstrukce v Dlouhých stráních míří do finále

Publikováno: 13.7.2018
Rubrika: Zajímavosti, Vodní

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách, známá mnohými rekordy, se brzy bude moci pochlubit další technickou zajímavostí. Slovinská společnost Litostroj Power ze skupiny ENERGO-PRO v současné době svařuje nové oběžné kolo jedné ze dvou Francisových turbín známé elektrárny. Oběžné kolo bude ze tří výkovků, svařované uprostřed a jeho celková hmotnost dosáhne téměř 40 tun.

Výrobou nového oběžného kola vstupuje do závěrečné fáze rekonstrukce celého soustrojí TG2 (druhá turbína a generátor). Jeho převoz ze slovinské Lublaně do Dlouhých strání se chystá ke konci letošního léta a bude trvat tři dny. Půjde o speciální nadrozměrný transport, jednotliví dopravci v současné době přicházejí s návrhy, jak oběžné kolo uložit na dopravní prostředek. Nové oběžné kolo bude mít devět lopatek, na rozdíl od dosavadního sedmilopatkového.

Generálním dodavatelem opravy a modernizace soustrojí TG2 je společnost ČKD Blansko Engineering. Právě firma z Blanska také vypracovala kompletní nový hydraulický návrh s modelovým měřením ve vlastní hydraulické laboratoři. „Parametry nového oběžného kola jsou špičkové i v globálním srovnání, a to z hlediska jako čerpadlového, tak turbínového provozu,“ řekl předseda představenstva ČKD Blansko Engineering Petr Tesař.

ČKD Blansko Engineering je stejně jako Litostroj Power, který nyní zajišťuje samotnou výrobu nového oběžného kola s hrotem, součástí nadnárodní energetické skupiny ENERGO-PRO se sídlem v Praze. Tento tradiční provozovatel vodních elektráren v posledních letech posiluje svůj průmyslový pilíř, který navazuje na strojírenské tradice střední Evropy. „Projekt v Dlouhých stráních realizujeme pro našeho strategického zákazníka, společnost ČEZ, která je provozovatelem této elektrárny. Věřím, že ji opětovně přesvědčíme o našich schopnostech,“ uvedl Petr Tesař.

Blanenská inženýrská společnost už v roce 2012 dokončila v elektrárně Dlouhé stráně také generální opravu a modernizaci soustrojí TG1 (první turbína a generátor).

Na projektu rekonstrukce TG2 se podílejí také další subdodavatelé z řad českých firem. Odlitky oběžného kola kupříkladu vyrobila společnost Pilsen Steel, poté zamířily k finální výrobě do Slovinska. Celková hodnota zakázky dosahuje 145 milionů korun.

Na výměnu oběžného kola, včetně generální opravy hlavních dílů rozváděcího mechanismu, má ČKD Blansko Engineering relativně málo času – uskutečňuje se do letošního května. Petr Tesař nicméně upozorňuje, že i díky zkušenostem z předchozí rekonstrukce soustrojí TG1 firma dokáže takové úkoly zvládat.

Základní parametry nového oběžného kola soustrojí TG2 jsou následující:

  • Průměr: 4560 mm
  • Výška: 1680 mm
  • Celková hmotnost: 39 745 kg

Elektrárna Dlouhé stráně a její rekordy

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně se vyznačuje třemi prvenstvími – fungují tam dvě největší reverzní turbíny v Evropě s výkonem 325 MW, jde o vodní elektrárnu s největším instalovaným výkonem v Česku – 650 MW a zároveň o elektrárnu s největším spádem v Česku – 510,7 metru.

Dlouhé stráně patří také k největším turistickým atrakcím v zemi. Horní nádrž v nadmořské výšce 1350 metrů nad mořem, která je na dohled od nejvyššího vrcholu Jeseníků Pradědu, získala přezdívku magické oko. Několikrát zvítězila v anketách o největší „div“ či stavbu celé České republiky nebo Olomouckého kraje.

Od roku 2010 je horní nádrž přístupná šestisedačkovou lanovkou z blízkého lyžařského areálu Kouty. Horní nádrž elektrárny se nachází na vrcholu hory Dlouhé stráně, dolní nádrž na říčce Divoká Desná. Samotná elektrárna se dvěma Francisovými turbínami byla z ekologických důvodů vybudována v kaverně v podzemí. Kaverna je s horní nádrží propojena dvěma přivaděči, s dolní nádrží dvěma tunely.

Historie elektrárny

Někdejší České energetické závody zahájily stavbu elektrárny v horském masivu Mravenečník v roce 1978, její projekt se ale několikrát změnil. Výstavbu v osmdesátých letech pozdržel také nedostatek deviz na nákup zařízení na Západě. Zásadní verdikt o dokončení stavby padl na začátku roku 1989. Do ostrého provozu byla elektrárna uvedena v roce 1996.

Za „otce“ elektrárny je považován Miroslav Kopřiva, který se věnoval už projektové přípravě díla v Českých energetických závodech. Později byl hlavním inženýrem a ředitelem výstavby.

„Lidstvo energii z vodních elektráren potřebuje a tato vždy zůstane jednou z nejčistších energií,“ uvedl Kopřiva v rozhovoru se čtenáři serveru iDnes poté, co v roce 2005 vybrali přečerpávací elektrárnu za největší div Česka.

Turbíny v současnosti přecházejí mezi čerpadlovým a turbínovým režimem i několikrát denně, význam elektrárny jako „stabilizátora“ přenosové sítě stoupá s rozvojem těch obnovitelných zdrojů, které jsou závislé na přízni počasí, od konce minulého desetiletí.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Obr. 1 – Výroba nového oběžného kolaObr. 2 – Podílela se na něm řada českých firem v čele s ČKD Blansko EnginneeringObr. 3 – Provozovatelem Dlouhých strání je ČEZObr. 4 – Detail výroby

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“ (1011x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR....
„Myšlenka realizace pilotního projektu elektrodového kotle vzešla ze společnosti E.ON,“„Myšlenka realizace pilotního projektu elektrodového kotle vzešla ze společnosti E.ON,“ (273x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power JUDr. Josef Vinický, vedoucí útvaru Technický rozvoj a Provoz E.ON Česká rep...
Evropský parlament podpořil jaderný výzkum, ve kterém se aktivně angažuje i Skupina ČEZEvropský parlament podpořil jaderný výzkum, ve kterém se aktivně angažuje i Skupina ČEZ (247x)
Skupina ČEZ do jaderného výzkumu dlouhodobě investuje stovky milionů korun ročně a je zapojena do řady mezinárodních pro...
Firemní zpravodajství