Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    „Rosatom české firmy potřebuje pro naplnění svých cílů doma i ve světě,“...

„Rosatom české firmy potřebuje pro naplnění svých cílů doma i ve světě,“...

Publikováno: 3.1.2014
Rubrika: Jaderné

... říká pro All for Power Leoš Tomíček, výkonný viceprezident Rusatom Overseas.

Celý článek je ke stažení v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde. V elektronické podobě je možné si časopis prohlédnout zde.

V rámci svého vystoupení na konferenci VVER 2013 (11. až 13. listopadu v Praze) jste hovořil o šancích, které se otevírají českým firmám ve světě. Jde především o příležitosti na ruském trhu a ve třetích zemích.

Ano, v první řadě je to spojeno s výrazným nárůstem portfolia zakázek Rosatomu jak v Rusku, tak za jeho hranicemi. V současné době společnost realizuje projekty výstavby 28 bloků po celém světě, potenciální objem zakázek do roku 2030 dle odhadů vzroste na 80 bloků. Zároveň Rosatom disponuje kvalifikovanými zaměstnanci, jelikož je to jedna z mála společností, která nezažila větší pauzy mezi výstavbou jednotlivých jaderných elektráren. Rosatom velice úzce spolupracuje s univerzitami po celém Rusku a do rozvoje vědy celkově investuje nemalé prostředky. Objemy zakázek rostou a s nimi se rozšiřují také možnosti pro jednotlivé dodavatele. A to včetně těch českých, kteří mají za sebou více než půl století dlouhou zkušenost s využíváním ruské technologie VVER, a kteří bezpochyby přispěli i k jejímu formování a rozvoji. Zejména proto nyní patří mezi klíčové zahraniční dodavatele Rosatomu.

Například v minulém roce Rosatom zakoupil zařízení české výroby v hodnotě více než 100 milionů euro. České společnosti zvítězily v tendrech vypsaných Rosatomem, čímž dokázaly, že jejich produkce je opravdu konkurenceschopná.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Pokud půjde vše hladce, může dostavba Temelína začít v roce 2014Pokud půjde vše hladce, může dostavba Temelína začít v roce 2014 (529x)
Zajištění energetické bezpečnosti českého státu a ekonomické svobody i v budoucnu je možné pouze s využitím jaderné ener...
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (424x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...