Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Rosatom podepsal memorandum o porozumění s brazilskými energetickými společnostmi

Rosatom podepsal memorandum o porozumění s brazilskými energetickými společnostmi

Publikováno: 30.11.2017
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

27. listopadu 2017 bylo podepsáno memorandum o porozumění při rozvoji spolupráce v oblasti mírového využívání jaderné energie mezi ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom a brazilskými energetickými společnostmi Eletrobras a Eletronuclear.

Z ruské strany byl dokument podepsán prvním náměstkem generálního ředitele a ředitelem Bloku pro rozvoj mezinárodního obchodu Rosatomu, Kirillem Komarovem, a za brazilskou stranu se pod dokument podepsali prezident společnosti Eletrobras, Wilson Ferreira Junior, a prezident společnosti Eletronuclear, Leonam dos Santos Guimarães.

Cílem memoranda je rozvoj oboustranně výhodné spolupráce v oblasti mírového využívání jaderné energie včetně potenciální spolupráce při výstavbě nových jaderných elektráren v Brazílii. Dále memorandum zahrnuje oblasti jako podpora během životního cyklu jaderných elektráren (provoz, údržba, vyřazování z provozu), nakládání s použitým jaderným palivem a prodlužování provozu stávajících jaderných bloků. Zabývá se i výcvikem kvalifikovaných pracovníků a rozvojem programů na zlepšování informovanosti obyvatelstva o jaderných technologiích a jejich uplatnění.

„V posledních letech získal rozvoj brazilsko-ruské spolupráce nový impulz: realizovali jsme projekty v oblasti jaderného palivového cyklu a rozvíjíme také spolupráci v oblasti jaderné medicíny. Podpis memoranda logicky navazuje na tento rozvoj partnerství. Brazílie má rozsáhlé zkušenosti s využíváním jaderných technologií a seriózní plány na další rozvoj své jaderné energetiky. Rosatom má zase unikátní zkušenosti v oblasti provozu jaderných elektráren, přední pozici na světě ve výstavbě nových bloků, které navíc vycházejí z bezpečné technologie VVER s rozsáhlými referencemi. Tato dvě fakta představují pevný základ pro posílení spolupráce mezi oběma zeměmi,“ řekl Komarov.

Memorandum předpokládá vytvoření pracovních skupin, které budou připravovat konkrétní společné projekty na rozvoj spolupráce obou zemí.

Rusko-brazilská spolupráce v oblasti jaderné energie se řídí mezivládní dohodou o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie podepsanou mezi vládami obou zemí 15. září 1994.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (910x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...
Vyšla nová kniha pro podnikatele: OBCHODNÍ JEDNÁNÍ V RUŠTINĚ A RUSKÉ OBCHODNÍ SMLOUVY (894x)
Příručka je určena pro praktické využití podnikatelské sféře, spolupracující s Ruskou federací. Úvod tvoří lexika použív...
Firemní zpravodajství