Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Rosatom podepsal memorandum o porozumění s brazilskými energetickými společnostmi

Rosatom podepsal memorandum o porozumění s brazilskými energetickými společnostmi

Publikováno: 30.11.2017
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

27. listopadu 2017 bylo podepsáno memorandum o porozumění při rozvoji spolupráce v oblasti mírového využívání jaderné energie mezi ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom a brazilskými energetickými společnostmi Eletrobras a Eletronuclear.

Z ruské strany byl dokument podepsán prvním náměstkem generálního ředitele a ředitelem Bloku pro rozvoj mezinárodního obchodu Rosatomu, Kirillem Komarovem, a za brazilskou stranu se pod dokument podepsali prezident společnosti Eletrobras, Wilson Ferreira Junior, a prezident společnosti Eletronuclear, Leonam dos Santos Guimarães.

Cílem memoranda je rozvoj oboustranně výhodné spolupráce v oblasti mírového využívání jaderné energie včetně potenciální spolupráce při výstavbě nových jaderných elektráren v Brazílii. Dále memorandum zahrnuje oblasti jako podpora během životního cyklu jaderných elektráren (provoz, údržba, vyřazování z provozu), nakládání s použitým jaderným palivem a prodlužování provozu stávajících jaderných bloků. Zabývá se i výcvikem kvalifikovaných pracovníků a rozvojem programů na zlepšování informovanosti obyvatelstva o jaderných technologiích a jejich uplatnění.

„V posledních letech získal rozvoj brazilsko-ruské spolupráce nový impulz: realizovali jsme projekty v oblasti jaderného palivového cyklu a rozvíjíme také spolupráci v oblasti jaderné medicíny. Podpis memoranda logicky navazuje na tento rozvoj partnerství. Brazílie má rozsáhlé zkušenosti s využíváním jaderných technologií a seriózní plány na další rozvoj své jaderné energetiky. Rosatom má zase unikátní zkušenosti v oblasti provozu jaderných elektráren, přední pozici na světě ve výstavbě nových bloků, které navíc vycházejí z bezpečné technologie VVER s rozsáhlými referencemi. Tato dvě fakta představují pevný základ pro posílení spolupráce mezi oběma zeměmi,“ řekl Komarov.

Memorandum předpokládá vytvoření pracovních skupin, které budou připravovat konkrétní společné projekty na rozvoj spolupráce obou zemí.

Rusko-brazilská spolupráce v oblasti jaderné energie se řídí mezivládní dohodou o spolupráci v oblasti mírového využívání jaderné energie podepsanou mezi vládami obou zemí 15. září 1994.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Jediná plovoucí jaderná elektrárna světa se plaví podél ruských břehůJediná plovoucí jaderná elektrárna světa se plaví podél ruských břehů (675x)
Akademik Lomonosov, v současnosti jediná plovoucí jaderná elektrárna na světě, vyrazila na svou cestu z loděnic Baltijsk...
V Chotíkově byl položen základní kámen spalovny komunálního odpaduV Chotíkově byl položen základní kámen spalovny komunálního odpadu (573x)
Spalovna komunálního odpadu ZEVO Chotíkov, která začala vyrůstat v prostoru rekultivované skládky komunálního odpadu, bu...
Pět křišťálových komínů získalo nové majitele (446x)
Teplárenské sdružení České republiky na Dnech teplárenství a energetiky ocenilo křišťálovými komíny pětici Projektů roku...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery  

 

Zavřít [x]