Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Rosatom podepsal s Čínou kontrakt na výstavbu JE typu VVER v nové lokalitě

Rosatom podepsal s Čínou kontrakt na výstavbu JE typu VVER v nové lokalitě

Publikováno: 11.6.2019
Rubrika: Jaderné

5. června byl podepsán mezi ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom a čínskou China National Nuclear Corporation (CNNC) generální kontrakt na výstavbu 3. a 4. bloku čínské jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudabao) s reaktory VVER-1200. Znamená to, že se rozběhnou první práce na realizaci tohoto projektu.

Za Rosatom dokument podepsal zástupce společnosti IK ASE, inženýringové divize Rosatomu, a za čínskou stranu zástupce CNNC. Ceremonie proběhla během pracovní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě a u podpisu byli přítomni prezidenti obou zemí. 

Generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov uvádí: „Dnes jsme projekt výstavby jaderných bloků s ruskými technologiemi v pro nás nové lokalitě převedli do etapy realizace. Když k tomu přidáme dříve podepsaný kontrakt na nové bloky jaderné elektrárny Tchien-wan, znamená to, že do roku 2028 společně s našimi čínskými partnery postavíme celkem čtyři bloky našich moderních bloků generace III+.“

V březnu 2019 byl podepsán generální kontrakt na výstavbu 7. a 8. bloku jaderné elektrárny Tchien-wan (angl. Tianwan) s ruskými reaktory VVER-1200.

Spouštění čtveřice nových bloků je naplánováno následovně: v roce 2026 Tchien-wan-7, v roce 2027 Sü-ta-pao-3 a Tchien-wan-8 a v roce 2028 Sü-ta-pao-4.

Tyto projekty představují potenciál pro české firmy, které znají čínský jaderný trh díky prvním čtyřem bloků typu VVER-1000, které postavil Rosatom ve spolupráci s Čínou v elektrárně Tchien-wan. Mezi firmy, které sem dodaly svou produkci, patří: Armatury Group, Kabelovna Kabex, Modřany Power, MSA, Sigma Group, Vítkovice a ZPA Pečky.

Příprava kontraktů na bloky VVER-1200 probíhala v návaznosti na strategický balík dohod, které byly mezi Ruskem a Čínou podepsány v červnu 2018. Popisují rekordní objem spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti jádra a určují její směřování v příštích několika desetiletích.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Výstavba dvou bloků s ruskými technologiemi v JE Tchien-wan

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (468x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...
ÚJV Řež, a. s., prohlubuje spolupráci s ENEA (457x)
Jde o významnou mezinárodní spolupráci. ENEA je italskou vládou subvencovaná Národní agentura pro nové technologie, ener...