Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Rosatom vyrobil palivo pro polský výzkumný reaktor

Rosatom vyrobil palivo pro polský výzkumný reaktor

Publikováno: 8.2.2017
Rubrika: Jaderné, Jaderné palivo

První sériová část nízkoobohaceného jaderného paliva typu MR pro polský výzkumný reaktor Maria byla vyrobena podnikem NZCHK (Novosibirskij zavod chimkoncentratov, součást struktury ruské palivové společnosti Rosatomu TVEL). Palivo přejali zástupci polského výzkumného ústavu Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), které reaktor provozuje.

Do nedávné doby používal reaktor Maria francouzské nízkoobohacené palivo. Nové palivo vyvinuté ruskými specialisty má lepší provozní vlastnosti ve srovnání s původním francouzským a díky tomu společnost TVEL vyhrála v roce 2015 tendr. Následoval podpis smlouvy na dodávku paliva typu MR, které obsahuje nízkoobohacený uran (obsah uranu 235 je 19,7 %).

Grzegorz Krzysztoszek, vedoucí oddělení jaderné energie ústavu NCBJ, uvedl: „Přejímka paliva měla dvě fáze: ověření dokumentace a kontrolu palivových souborů včetně prohlídky povrchu, zkontrolování důležitých vnějších rozměrů a balení do transportních obalových souborů. Věříme, že palivo bude pracovat dobře, protože polské straně je známa vysoká reputace podniku NZCHK jako výrobce paliva pro výzkumné reaktory.“

Výsledkem přejímací kontroly je podpis protokolu, který potvrzuje, že palivo odpovídá požadavkům stanoveným ve smlouvě a že je připraveno k přepravě do Polska.

Velký zájem polského partnera o ruskou jadernou produkci potvrzuje také to, že kromě smlouvy na sériové nízkoobohacené palivo typu MR byly podepsány s ústavem NCBJ další dvě smlouvy. První je na dodávku ozařovacích terčů pro produkci lékařských radionuklidů v reaktoru Maria a druhý na palivové soubory pro ozařování experimentálních zařízení.

Reaktor Maria je pojmenován podle význačné polské vědkyně Marii Curie-Sklodowské a byl spuštěn v roce 1974. V současnosti jde o jediný výzkumný jaderný reaktor, který v Polsku provozován.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


Fotogalerie
Pohled na aktivní zónu reaktoru Maria.

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (1666x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...
ÚJV Řež, a. s., prohlubuje spolupráci s ENEA (1296x)
Jde o významnou mezinárodní spolupráci. ENEA je italskou vládou subvencovaná Národní agentura pro nové technologie, ener...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Česká nukleární společnost - novinky

 web České nukleární společnosti – 28. týden:

 http://www.csvts.cz/cns

 - Maďarská nukleární společnost (Link týdne)

- Hodnota akcií ČEZ, a. s.

- Maďarská JE Pakš (Obrázek týdne)

- Nuclear Power in Hungary

- The Great Global Warming Swindle

- Jaderná komunikace v Bělorusku

- Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2015

Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery  

 

Obchodní příležitost (CzechTrade)

Rozšíření elektrické sítě- různé dodávky 

Tendr Thajské státní elektrárenské společnosti (EGAT) na dodávku rozličného zařízení pro rozšíření eletkrické přenosové sítě v rámci širšího projektu dodávek pro okolí hlavního města Bangkoku. Celková hodnota tendru je cca. 19 mil. THB Další detaily a kontaktní informace je možné nalézt v přiloženém dokumentu.

Datum uzávěrky: 19. 04. 2017
Země: TH - Thajsko
Více informací: Detail


Kontakt

Jméno: Špiler Jan
E-mail: Jan_Spiler@mzv.cz


Tendr na dodávku trubek a armatur 

Společnost Varkom z města Varaždin vypsala výběrové řízení na dodávku vodovodního materiálu (trubek, armatur, spojovacích elementů apod.). Číslo výběrového řízení je 2016/S 005-002757, které bylo vypsáno 15.12.2016 s platností do 23.1.2017 a má odhadovanou hodnotu 12,7 mil. HRK (cca 44,5 mil. CZK). Více informací získáte od paní Sandry Skok, email: sskok@varkom.com 


Datum uzávěrky: 23. 01. 2017
Země: HR - Chorvatsko
Více informací: Detail

Kontakt

Jméno: Zavadil Bohuslav
E.mail: Bohuslav_Zavadil@mzv.cz