Nacházíte se:  Úvod    Paliva    Rosatom začíná přepracovávat použité palivo z reaktorů VVER-1000

Rosatom začíná přepracovávat použité palivo z reaktorů VVER-1000

Publikováno: 21.12.2016, Aktualizováno: 3.1.2017 09:02
Rubrika: Paliva

První várka použitého paliva z reaktorů VVER-1000 Rostovské jaderné elektrárny dorazila 16. prosince 2016 do podniku Majak (součást struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) a přepracovávání má začít před koncem letošního roku. Vůbec poprvé bude přepracováno palivo tohoto typu a ruské jádro tak zahájí novou etapu při řešení ekologicky důležitého úkolu nakládání s použitým jaderným palivem.

„Jde o významnou událost nejen pro náš podnik, ale i pro celou ruskou jadernou energetiku. Palivo tohoto typu dosud nikdo nepřepracovával,“ uvádí podnik Majak.

Přepracování použitého jaderného paliva je technologicky velmi náročný proces zaměřený na minimalizaci radiologického rizika použitého paliva, bezpečnou likvidaci nevyužitelných látek, separaci užitečných látek a zajištění jejich dalšího využití. Přepracování v průmyslovém měřítku probíhá ve třech zemích: v Rusku, Francii a Spojeném království.

V Rusku se nahromadilo přes 6 tisíc tun použitého paliva z reaktorů typu VVER-1000 a ročně přibude dalších asi 200 tun. Na území Ruska je v provozu celkem 12 bloků s tímto typem reaktorů ve čtyřech jaderných elektrárnách (Novovoroněžská, Kalininská, Balakovská a Rostovská), dále tyto reaktory najdeme v české JE Temelín a v jaderných elektrárnách v Bulharsku, na Ukrajině, v Číně, Indii a Íránu.

V podniku Majak budou odpady z přepracování použitého paliva zafixovány do skelné matrice a převezeny k dlouhodobému skladování. Díky tomu se sníží množství tohoto typu paliva ve skladech použitého paliva na území Ruska a bezpečnostní i ekologické ukazatele ruské jaderné energetiky stoupnou na kvalitativně novou úroveň.

Podnik Majak je historicky prvním průmyslovým objektem ruského jaderného programu. Byl založen s cílem produkce zbraňového plutonia a dnes je jeho hlavní činností přepracovávání použitého jaderného paliva, produkce radionuklidů a přístrojů pro radiační kontrolu.

V Majaku je od 70. let min. stol. v provozu závod RT-1 na přepracování použitého paliva. Jeho výslednými produkty je uran a plutonium, což jsou vstupní látky pro jadernou energetiku. Dnes tento závod přepracovává palivo z energetických reaktorů VVER-440 a BN-600, z reaktorů na jaderných ledoborcích a ponorkách a z výzkumných reaktorů.

V současnosti probíhá v Majaku projekt na rozšíření spektra přepracovávaného paliva. Díky němu podnik za rok a půl až dva roky získá možnost stát se jediným podnikem na světě, který může přepracovávat libovolný typ jaderného paliva.


Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2015 hodnotu 110 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Rosatom začíná přepracovávat použité palivo z reaktorů VVER-1000Rosatom začíná přepracovávat použité palivo z reaktorů VVER-1000

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

New World Resources (54x)
Společnost New World Resources Plc (dále jen „NWR“ nebo „Společnost“) dnes oznamuje neauditované ekonomické výsledky za ...
Sázka na palivo budoucnosti - vodíkSázka na palivo budoucnosti - vodík (47x)
Kola, mini auta nebo říční přívozy. Inovátoři ze společnosti ÚJV Řež odstartovali projekt vývoje malé vodíkové plničky. ...
Rakousko hledá ropu v blízkosti českých hranic (45x)
Rakousko, které bylo ještě v polovině šedesátých let minulého století v zásobování ropou soběstačné, dnes těží asi 900 t...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery  

 

Zavřít [x]