Nacházíte se:  Úvod    Rozhovory    „Rozdíl mezi akreditovanou a neakreditovanou laboratoří je značný,“...

„Rozdíl mezi akreditovanou a neakreditovanou laboratoří je značný,“...

Publikováno: 16.6.2015
Rubrika: Rozhovory

...uvedla v rozhovoru pro časopis All for Power RNDr. Alice Kotlánová, vedoucí Laboratoří a zkušeben TÜV NORD Czech, s.r.o. Laboratoře a zkušebny Brno.

Celý článek je ke stažení v náhledovém formátu zde. Předplatné časopisu All for Power je možné zde. V elektronické podobě je možné si časopis prohlédnout zde.

Jak se postupem času mění náplň činnosti, služeb vaší laboratoře?

Laboratoře a zkušebny TÜV NORD Czech Brno mají dlouholetou tradici. Původně se jednalo o laboratoře a zkušebny známé strojírenské firmy, které se v roce 2001 staly součástí certifikační a inspekční společnosti TÜV NORD Czech. V té době zajišťovaly mechanické zkoušky kovů, metalografii, analytickou chemii a zkoušky paliv, energetických vod a rozbory průmyslových olejů.

V dalších letech byly rozšířeny nabízené služby akreditovaných zkoušek kovů, a to jak z hlediska používaných norem ke zkoušení (např. dle ASME, ISO, DIN, GOST aj. norem), tak i rozšířením celkové nabídky zkoušek. V mechanické zkušebně nově vycházíme zákazníkům vstříc směrem k širšímu spektru zkoušených vzorků (např. zkoušení šroubů, matek, aj., nebo prováděním zkoušek plastů), v metalografické laboratoři jsme rozšířili korozní zkoušky, nebo jsme zavedli měření obsahu feritu v oceli. V oblasti zkoušení biomasy zajišťujeme certifikaci biomasy, a dále certifikaci ENplus dřevních pelet a provádíme zkoušení všech druhů tuhých biopaliv i uhlí. V neposlední řadě stanovujeme chemické prvkové složení v kovových i nekovových materiálech, ale zkoušíme i takové speciality, jako stanovení čistoty grafitu. Většina zkoušek je přitom akreditována ČIA (Český institut pro akreditaci, pozn. red.). Oproti předchozím rokům si troufám říci, že se i výrazně změnil přístup k zákazníkovi – ke každému požadavku přistupujeme individuálně, snažíme se i např. zjednodušit doručení vzorků do naší laboratoře (zavedením svozu v okolí 100 km od Brna jednou týdně zdarma).

Své aktivity jsme také rozšířili o pořádání seminářů, které nabízíme buď přímo ve firmách podle firemních individuálních požadavků nebo u nás. Jejich cílem je zvyšování kvalifikace odborných pracovníků pracujících ve firmách z různých oblastí energetiky, strojírenství, zemědělství apod. I nadále se chceme rozvíjet, ať již zaváděním nových norem, metod nebo přístrojů (např. přenosných z oblasti zkoušení kovů). Reagujeme tím na požadavky zákazníků a budeme se zaměřovat na tyto požadavky i v budoucnosti.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“ (415x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR....
Celkový deficit energetické bilance může přesáhnout 30 TWh, nelze se spoléhat na import z okolních státůCelkový deficit energetické bilance může přesáhnout 30 TWh, nelze se spoléhat na import z okolních států (177x)
Radikální změny v energetice se zásadně dotknou i provozovatele přenosové soustavy ČEPS. I proto společnost poprvé vydal...
Lucie Židová, ředitelka divize ENERGOPROJEKT PRAHA: Na pozici hlavního projektanta nového jaderného zdroje v ČR jsme připraveniLucie Židová, ředitelka divize ENERGOPROJEKT PRAHA: Na pozici hlavního projektanta nového jaderného zdroje v ČR jsme připraveni (104x)
ENERGOPROJEKT PRAHA (EGP), dnešní divize ÚJV Řež, slaví letos 70 let své existence. Je generálním projektantem jaderných...