Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    Skupina ČEZ je zakládajícím členem platformy Udržitelná energetika ČR

Skupina ČEZ je zakládajícím členem platformy Udržitelná energetika ČR

Publikováno: 29.5.2009, Aktualizováno: 30.5.2009 21:05
Rubrika: Tiskové zprávy, Energetické strojírenství, Elektrárny

Nově založená "Technologická platforma Udržitelná energetika ČR" si klade za cíl především aktivní českou spoluúčast na Strategickém plánu energetických technologií (SET Plan) Evropské komise směřující k zavádění inovativních a čistých energetických technologií.

Založení "Technologické platformy Udržitelná energetika ČR" bylo stvrzeno na pražském inauguračním zasedání, kterého se zúčastnili představitelů průmyslu, akademických kruhů a věcně příslušných exekutivních správních orgánů.
Platforma si klade za cíl podílet se na výzvách vyplývajících ze Strategického plánu energetických technologií (SET Plan) Evropské unie. Proto je důležité posílit komunikaci a spolupráci mezi výrobci, provozovateli a vědeckými pracovišti, jenž mají zájem podílet se na zavádění nových systémů a technologií do energetických sektorů České republiky i Evropské unie. Mezi jejími zakládajícími členy je také společnost ČEZ reprezentovaná v platformě koordinátorem výzkumu a vývoje ČEZ Mgr. Alešem Laciokem, MBA a zástupcem ředitele divize výroba pro vědu a výzkum Ing. Františkem Pazderou, CSc.
„Společným úsilím chceme dosáhnout toho, aby se česká strana aktivně podílela na implementaci SET Planu. Formy mohou být různé – chceme, aby se české subjekty více zapojily do aplikovaného energetického výzkumu, chceme, aby české firmy dosáhly na dotační tituly EU pro zavádění inovativních energetických technologií, chceme, aby středoevropský prostor byl významně vnímán v tomto kontextu a nedocházelo k jeho diskriminaci,“ přiblížil možné aktivity Laciok. Platforma podle něj bude chtít být partnerem státní správy v diskuzi o budoucím směřování energetiky v ČR.
„Jen moderní technologie zajistí dostatek energií, které společnost potřebuje. Zároveň zajistí splnění ambiciózních cílů v oblasti ochrany životního prostředí“ podotkl Aleš Laciok, který byl zvolen předsedou správní rady platformy. Předsedou výkonného výboru platformy se stal ředitel divize jaderné bezpečnosti a energetiky ÚJV Řež, a. s., Ing. Ivo Váša, CSc.
K zakládacím členům "Technologické platforma Udržitelná energetika ČR" patří se řadí Centrum výzkumu Řež s.r.o., ČEPS, a.s., ČEZ a.s., ČVUT v Praze, EGÚ Brno a.s., SDIC, Škoda JS a.s., Škoda Power a.s., ŠKODA VÝZKUM s.r.o., ÚJV Řež, a.s., VŠB —TU Ostrava, VUT v Brně. Aktivitu se současně těší podpoře Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR a Rady vlády pro výzkum a vývoj.

(Zdroj: ČEZ, a.s.)

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (464x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...
TAMEH Czech spustila v huti ArcelorMittal Ostrava nový kotel TAMEH Czech spustila v huti ArcelorMittal Ostrava nový kotel (439x)
Ostravská energetická společnost TAMEH Czech, která je součástí společného podniku skupin ArcelorMittal a Tauron, uvedla...
Třinecké železárny čeká rok velkých investic do modernizace (423x)
Přes tři miliardy korun letos Třinecké železárny investují do modernizace a obnovy zařízení. Je to nejvíc za posledních ...