Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    Skupina ČEZ podepsala dohodu o společném záměru s maďarským MOL

Skupina ČEZ podepsala dohodu o společném záměru s maďarským MOL

Publikováno: 29.8.2007, Aktualizováno: 27.4.2009 14:15
Rubrika: Tiskové zprávy

Energetická společnost ČEZ dne 30. 8. 2007 s maďarskou energetickou společností MOL podepsala memorandum o spolupráci v energetickém sektoru prostřednictvím vytvoření strategické aliance. V následujících dvou měsících proběhnou intenzivní jednání o podmínkách založení společného podniku, který je prvním krokem v uvažované spolupráci.

„Země, ve kterých MOL působí, odpovídají cílovému teritoriu zahraniční expanze Skupiny ČEZ. Spolupráce s MOL je pro ČEZ příležitostí posílit svoji pozici na trzích s elektřinou střední a jihovýchodní Evropy, navíc za přispění silného, zde zavedeného partnera se zkušeností z plynárenství,“ řekl Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.
Mnohé země střední a jihovýchodní Evropy mají od letošního roku deficitní bilanci a musí elektřinu dovážet ze sousedních zemí. Společný podnik by se měl zabývat především stavbou paroplynových elektráren. Jako první krok je zvažováno vybudování paroplynových elektráren v rafinériích skupiny MOL v Bratislavě a v maďarském městě Százhalombatta. Detaily těchto projektů včetně uvažované instalované kapacity elektráren budou zveřejněny po dokončení probíhajících jednání.
Pro posílení strategické aliance uvažuje ČEZ o možnosti kapitálového vstupu do společnosti MOL odkoupením až 10% akciového podílu přímo od firmy MOL. Nikdy však nebylo uvažováno o směně akcií mezi společnostmi. I nákup akcií MOL včetně souvisejících finančních transakcí bude předmětem dalších jednání.
Podmínkou účinnosti memoranda a vytvoření strategické aliance společností ČEZ a MOL je mimo jiné i schválení Dozorčí radou společnosti ČEZ.
Společnost MOL je jednou z největších společností v sektoru ropy a zemního plynu ve střední a jihovýchodní Evropě s tržní kapitalizací přesahující 14 miliard dolarů.
Skupina ČEZ je přítomna kromě domácí České republiky v 8 zemích střední a jihovýchodní Evropy. V Bulharsku vlastní distribuci dodávající elektřinu 1,9 miliónů zákazníků a černouhelnou elektrárnu Varna, v sousedním Rumunsku elektřinu dodává 1,4 milionu zákazníků. V Polsku vlastní dvě elektrárenské společnosti. Spolu s lokálními partnery připravuje stavbu elektrárny v bosenském Gacku. V dubnu letošního roku také podepsala dohodu o spolupráci s ruským energetickým koncernem RAO UES.Tržní kapitalizace energetické společnosti ČEZ ke včerejšímu dni (29. srpna 2007) činila více než 30 miliard dolarů (Zdroj: ČEZ, a.s.)

 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Třinecké železárny čeká rok velkých investic do modernizace (823x)
Přes tři miliardy korun letos Třinecké železárny investují do modernizace a obnovy zařízení. Je to nejvíc za posledních ...
Zisky Rosatomu v minulém roce vzrostly o 10 %Zisky Rosatomu v minulém roce vzrostly o 10 % (183x)
Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom zvýšila v roce 2017 své zisky o 10,2 % a udržela své portfolio zahraničních...
CEO Korea Hydro & Nuclear Power jednal s MPO o dostavbě českého jádra, podepsal i dohodu o spolupráci s ÚJV ŘežCEO Korea Hydro & Nuclear Power jednal s MPO o dostavbě českého jádra, podepsal i dohodu o spolupráci s ÚJV Řež (163x)
Prahu navštívil výkonný ředitel KHNP Jae-Hoon. Setkal se s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou a jednal s ní ...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery  

 

Zavřít [x]