Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Biomass    „Solární magnáti“ už mají vyděláno. Teď sahá po dotacích hlavně biomasa

„Solární magnáti“ už mají vyděláno. Teď sahá po dotacích hlavně biomasa

Publikováno: 18.8.2010
Rubrika: Biomass, Fotovoltaické

(Zdroj: www.ihned.cz) V boji o zelenou energii přituhuje. Vláda chystá novou strategii i zákon na podporu obnovitelných zdrojů.

Zelená energie je perspektivní, zbavuje nás závislosti na fosilních zdrojích, je většinou ekologická - a je také hodně drahá. Aspoň zatím, dokud nové technologie neumožňují vyrábět elektřinu ze slunce, větru nebo dřevní štěpky levněji než z jádra či uhlí. Česko se však Bruselu zavázalo, že do roku 2020 zdvojnásobí podíl zelené energie ze současných zhruba sedmi procent na třináct. A tak i v tuzemsku pokračuje souboj o to, který byznys na tom víc vydělá. Kabinet se chystá příští středu schválit Národní akční plán - státní energetickou strategii pro obnovitelné zdroje na příštích deset let. A legislativní rada vlády už projednává návrh zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Ten stanoví pravidla hry pro naplnění strategického cíle.

Kdo jsou, aspoň v této fázi, vítězové a poražení?

Z pohledu byznysu, který se zelenou energií „živí“, hrají návrhy akčního plánu i zákona nejvíce do karet výrobě energie z biomasy. Přesněji řečeno teplárnám, které spalují biomasu v takzvané kogeneraci (vyrábějí elektřinu i teplo). Podporu budou mít i kvalitní technologie na spalování biomasy spolu s uhlím. Počítá se s jejich výrazným rozvojem. Spotřeba biomasy na výrobu elektřiny má přitom stoupnout z loňských 874 tisíc tun až na 2,8 milionu tun v roce 2020. Pokud jde o firmy, vyhovuje taková koncepce například teplárnám Dalkia, provozům ČEZ i Energetického a průmyslového holdingu (společný podnik finančních skupin J&T a PPF). Naopak byznys se solární energií (ne tou „malou“ na střeše, ale ten s rozlehlými „lány“ solárních panelů) by měl podle deklarovaných záměrů prakticky skončit. Tedy pokud jde o výstavbu nových obřích elektráren. Projekty, které už jsou posvěceny, pojedou i s podporou dál. Přesto považují provozovatelé fotovoltaiky navrhovanou legislativu za likvidační. „Schválení zákona může v konečném důsledku uhrozit i splnění závazků Česka vůči EU,“ tvrdí dokonce právní poradce skupiny podnikatelů ve fotovoltaice, Jakub Hájek z advokátní kanceláře Glatzová & Co. Podal už stížnost na český postup do Bruselu, stížností napadá i vládu. Faktem je, že Národní akční plán počítá pro letošek s instalovaným výkonem solárních elektráren ve výši 1 660 megawatt - a do roku 2020 s navýšením jen na 1 695 megawatt. Klíčový fígl je právě v tom, že nová legislativa stanoví „stropy“ pro obnovitelné energie. A když se překročí, podporu už žádný nový podnikatel v daném oboru nedostane.

„Stropy“ budou rozhodovat
Zmíněné „stropy“ pro jednotlivé druhy zelené energie (z biomasy, slunce, bioplynu, větru, vody atd.) jsou navrženy v akčním plánu pro jednotlivá léta až do roku 2020. Závaznými se stropy stanou v souvislosti s novým zákonem o podpoře obnovitelných zdrojů, jenž by mohl podle ministerstva průmyslu a obchodu začít platit v nejlepším případě od poloviny příštího roku. „Naším cílem je udělat optimální mix energie z obnovitelných zdrojů. A zabránit přitom tomu, aby se podpory nedostaly na tak absurdně vysokou úroveň, jako dříve v případě fotovoltaiky,“ vysvětluje Tomáš Hüner, náměstek ministra průmyslu pro energetiku. Zmíněné stropy proto bude Energetický regulační úřad srovnávat se skutečností. Modelový příklad: Pokud například v roce 2015 zjistí, že větrné elektrárny už dosáhly pro ten rok plánovaný instalovaný výkon 493 megawatt, žádný nový investor už nedosáhne na podporu, a investice se mu nevyplatí. „Ministerstvo průmyslu bude také každé dva roky vývoj hodnotit a může změnit i strategii, upravit výši stropů nebo podpor,“ dodává Hüner. Zákon také změní formu podpor. Systém pevných výkupních cen zůstane jen pro menší podniky s kapacitou do sto kilowatt (představme si například solární panely na střeše školy, nebo kotel na dřevní štěpku pro menší budovu). Jinak budou platit „zelené bonusy“, jejichž výše se bude měnit v závislosti na cenách elektřiny na burze. Tím, kdo povinně elektřinu vykupuje, už nemají být jako dosud distributoři, ale obchodníci s elektřinou. Na ně ministerstvo vyhlásí tendry.

Vše zaplatí spotřebitel
Na vítěze a poražené ovšem můžeme pohlížet nejen z pohledu konkurenčního boje byznysmanů, ale také jako na souboj mezi úředníky, kteří cíl 13 procent podílu dražší zelené energie narýsovali, a spotřebiteli. A konečný účet přitom bude samozřejmě platit zákazník: domácnosti, firmy. Otázku zůstává, kolik to bude. Šéf ČEZ Martin Roman se nechal slyšet, že v příštích dvaceti letech nás jen podpora sluneční energie přijde na bilion korun. Jiní odborníci to označují za „hausnumero“, ale o dalších desítkách miliard korun v nejbližších letech nikdo nepochybuje.
 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

První turbína z Doosan Škoda Power zamíří do Země vycházejícího sluncePrvní turbína z Doosan Škoda Power zamíří do Země vycházejícího slunce (116x)
Historicky první parní turbínu do Japonska dodá plzeňský výrobce Doosan Škoda Power, který podepsal kontrakt na dodávku ...
Dánové zahájili výstavbu elektrárny na biomasu, kterou bude pohánět turbína z PlzněDánové zahájili výstavbu elektrárny na biomasu, kterou bude pohánět turbína z Plzně (91x)
V dánském Kalundborgu byla zahájena výstavba elektrárny na biomasu, která kromě elektřiny bude do domácností a sousedníc...
Fond RSJ postavil na Trutnovsku elektrárnu na biomasu za půl mld. (89x)
Mostek (Trutnovsko) 13. listopadu (ČTK) - Společnost MOSTEK energo, která majoritně patří investičnímu fondu RSJ Private...