Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    Společnosti Sigma Group loni vzrostly tržby o dvě procenta

Společnosti Sigma Group loni vzrostly tržby o dvě procenta

Publikováno: 22.1.2014
Rubrika: Tiskové zprávy

Lutín (Olomoucko) 20. ledna (ČTK) - Akciová společnost Sigma Group z Lutína na Olomoucku, která je významným tuzemským výrobcem čerpadel a čerpací techniky, loni zaznamenala zpomalení růstu tržeb. Zatímco v roce 2012 se její celkové tržby meziročně zvýšily o pět procent na 741 milionů korun, tak loni pouze o necelá dvě procenta na zhruba 755 milionů korun. V posledním čísle podnikového zpravodaje Sigmaprofil to uvedl předseda představenstva společnosti Sigma Group Milan Šimonovský. 

"Ve srovnání s roky předešlými byl rok 2013 náročným obdobím. Pokračující omezování či odkládání velkých investic u tradičních odběratelů má za výsledek zhoršení odbytových možností. Navíc, ve snaze získat co nejvíce za co nejméně, dochází u vypsaných tendrů k razantnímu zpřísňování smluvních parametrů," uvedl Šimonovský. 
Ekonomický ředitel společnosti Sigma Group Vladimír Novák upozornil, že řada odběratelů ruší či odkládá investiční akce, takže v oboru výroby čerpadel ubývá obchodních příležitostí. Strojírenská firma se proto snaží snížit náklady, aby udržela rentabilitu provozu. Redukován podle Nováka musel být také plán investic a oprav. "Ačkoliv jsme byli nuceni přehodnotit plán investic a oprav, udrželi jsme výši investic do technického rozvoje," podotkl Šimonovský. 
V roce 2012 akciové společnosti Sigma Group vzrostl čistý zisk o 80 procent z 62 milionů korun v roce 2011 téměř na 112 milionů korun. Předběžné výsledky loňského hospodaření společnost zatím nezveřejnila. 
Akciová společnost Sigma Group předloni 54 procent tržeb získala v zahraničí. Na tuzemský trh připadlo 34 procent a na reexport 12 procent jejích tržeb. Hlavním tuzemským odběratelem byla tradičně energetická skupina ČEZ. Důležitými zákazníky v Česku byly předloni například společnosti Elektrárny Opatovice, Dalkia ČR, Teplárny Brno, OKD či Sokolovská uhelná. 
Mezi hlavní exportní teritoria Sigmy Group patří Rusko, Slovensko a Rakousko. Například na Slovensku se lutínská firma podílí na dostavbě jaderné elektrárny Mochovce. Na zahraničních trzích Sigma Group spolupracuje s ruskou společností Rosatom. V případě vítězství česko-ruského Konsorcia MIR.1200 v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín by se Sigma Group měla na tomto mnohamiliardovém projektu podílet formou dodávek čerpadel. 
V posledních dvou letech Sigma Group každoročně investovala zhruba 80 milionů korun. Loni firma spustila projekt zaměřený na rozšíření výzkumně-vývojového centra v Lutíně o horkovodní zkušebnu čerpadel, do které s pomocí evropských dotací investuje zhruba 100 milionů korun. 
Akciová společnost Sigma Group, která je mateřskou firmou stejnojmenného holdingu, se zabývá výrobou čerpadel pro energetiku, vodní hospodářství, zemědělství, chemii či hutě a doly. Čerpadlářský holding Sigma Group tvoří 15 firem a jeho konsolidované tržby předloni vzrostly o 50 milionů korun na 1,595 miliardy korun. Mateřská společnost Sigma Group zaměstnává zhruba pět stovek lidí a jejím jediným akcionářem je kyperská firma TZ STONES MINING LIMITED.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Třinecké železárny čeká rok velkých investic do modernizace (743x)
Přes tři miliardy korun letos Třinecké železárny investují do modernizace a obnovy zařízení. Je to nejvíc za posledních ...
ČEZ získal kladné stanovisko EIA (178x)
Souhlasné stanovisko Ministerstva životního prostředí ČR v rámci procesu EIA pro stavbu jednoho až dvou nových bloků v l...
Gazprom loni zvýšil vývoz do Německa na nový rekord (75x)
(ČTK) - Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila loni vývoz zemního plynu do Německa o deset procent na nový rekord ...