Nacházíte se:  Úvod    Technologie, materiály    Technologii pro výrobu paliva z biologicky rozložitelných odpadů vyvinula VIA ALTA s vědci z Mendelovy univerzity

Technologii pro výrobu paliva z biologicky rozložitelných odpadů vyvinula VIA ALTA s vědci z Mendelovy univerzity

Publikováno: 22.5.2017
Rubrika: Technologie, materiály, Paliva

Nová technologie MULTIFERM pro výrobu paliva z biologicky rozložitelných odpadů (BRO), kterou vyvinula třebíčská společnost VIA ALTA ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně, jde do provozu. Technologická linka, která využívá nízkopotencionálního fermentačního tepla, má za sebou úspěšné poloprovozní testy. Technologická linka zajišťuje homogenizaci a hygienizaci vstupního materiálu, snížení relativní vlhkosti a tvarovou úpravu tak, aby byl výstup přímo využitelný ve spalovacích energetických zařízeních. Obdobná technologie, kterou mohou využít původci a zpracovatelé odpadu, i výrobci tepla, dosud nebyla na trhu k dispozici. Společnost VIA ALTA, která poskytuje dodávky v oblasti technologií odpadů a průmyslové ekologie, má na uvedenou technologii vydán, Úřadem průmyslového vlastnictví užitný vzor č. 30603.

V České republice se každý rok vyprodukuje více jak 2,5 milionu tun biologicky rozložitelného odpadu. Díky moderním technologiím se může odpad stát materiálem pro další využití. „Našim cílem je poskytnout zpracovatelům BRO a energetickým provozům technologii pro výrobu paliva a to s parametry vyhovujícími platné a budoucí předpokládané environmentální legislativě, s fyzikálními a chemickými parametry vhodnými pro přímé energetické využití v průmyslovém i občanském měřítku,“ říká Jakub John, ředitel společnosti VIA ALTA.

„Výstupním materiálem je sypká směs, kterou je následně možno briketovat, granulovat nebo jinak tvarově upravit. Jde o vhodnou alternativu klasickému kompostování, případně zpracování biologicky rozložitelného odpadu v bioplynových stanicích,“ upřesňuje John. VIA ALTA je dodavatelem technologie, která bude nabízena provozovatelům jako dodávka na klíč, včetně souvisejícího inženýringu, provozního poradenství​ a servisu. „Technologie MULTIFERM je spíše než konkurentem konvenčních kompostáren jejím možným rozšířením a zvýšením její konkurenceschopnosti. Z provozních zkušeností víme, že ne vždy se na sezónním trhu nachází uplatnění pro klasický kompost. Právě zde nachází uplatnění tato technologická linka, která dává provozovatelům variantní možnost nakládání s jejich BRO a schopnost optimalizovat provoz celé kompostárny,“ říká John.

Do vývoje, který byl realizován za podpory Technologické agentury ČR, se zapojila také Mendelova univerzita v Brně. „MULTIFERM kombinuje vyspělou technologii a možnosti využití biologicky rozložitelného odpadu,“ říká prof. Jan Mareček z Agronomické fakulty.

„Poloprovozní testování probíhalo několik měsíců​. Aktuálně je technologie plně připravena k tržnímu uplatnění. Odezva je velmi pozitivní jak z České republiky, tak ze zahraničí.​ Aktuálně zpracováváme první tržní příležitosti a poptávky z tuzemska i ze zahraničí (Chorvatsko, Rusko, Vietnam),“ dodává ředitel společnosti VIA ALTA.

Popis technologie

Na vstupu je materiál ze svozů biologicky rozložitelného odpadu. Příprava materiálu se ve své podstatě neliší od provozu konvenční kompostárny. Materiál dále putuje do drtiče, který jej zhomogenizuje a rozdrtí na požadovanou frakci. Takto připravený materiál je volně skladován pro jednu až dvě dávky do reaktorové části. Technologická linka má dvě hlavní části -  bioreaktor (BR) a sušárnu.

Následně je připravený materiál dopraven do bioreaktoru a spouští se proces hygienizace.

Po ukončení procesu hygienizace následuje přeložení materiálu z BR do sušárny za pomoci dopravníku a mechanismů. Po přeložení BRO do sušárny startuje proces sušení.

Po ukončení procesu sušení obsluha vyprázdní objem produktu ze sušárny pomocí vyprazdňovacího mechanismu. Finální produkt bude  vyskladněn do přepravního kontejneru. Celá linka pracuje v poloautomatickém režimu, ale je také plně nahraditelná automatickými pokyny.

Orientační cena základního modelu technologie začíná na částce 200 000 EUR.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Nová technologie MULTIFERM pro výrobu paliva z biologicky rozložitelných odpadů (BRO), kterou vyvinula třebíčská společnost VIA ALTA ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně, jde do provozu.

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Nový moderní plynový kotel v Plzeňské energetice a.s.Nový moderní plynový kotel v Plzeňské energetice a.s. (602x)
Předmětem investičního záměru byla kompletní rekonstrukce záložního zdroje tepla ve společnosti Plzeňská energetika a.s....
Rozmrazovacie tunely - uhlie sa už rozmrazuje novou technológiouRozmrazovacie tunely - uhlie sa už rozmrazuje novou technológiou (587x)
V procese prípravy investičného projektu ,,Rekonštrukcia rozmrazovacích tunelov“ v Elektrárny Nováky bola v prvom rade v...
Depos a GASCONTROL připravují další využití tepla vyrobeného z bioodpadu na KarvinskuDepos a GASCONTROL připravují další využití tepla vyrobeného z bioodpadu na Karvinsku (193x)
Před rokem dokončená bioplynová stanice v areálu skládky v Horní Suché bude doplněná o technologii, která zajistí další ...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery