Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Tiskové zprávy    Tripartity zemí Visegrádské skupiny diskutovaly o evropské energetice

Tripartity zemí Visegrádské skupiny diskutovaly o evropské energetice

Publikováno: 19.2.2016
Rubrika: Tiskové zprávy, Lidé-Věci-Události

V rámci českého předsednictví Visegrádské skupiny (V4) se v úterý 16. února uskutečnilo na zámku Štiřín jednání tripartit České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Jedním z hlavních témat byl vedle problematiky pracovní mobility a volného pohybu osob stav energetiky v regionu i celé Evropské unii.

Společné jednání tripartit zahájil premiér Bohuslav Sobotka, zúčastnili se ho ministři Jan Mládek, Michaela Marksová Tominová a Dan Ťok, ministr hospodářství Slovenska Vazil Hudák, předseda odborů Josef Středula, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, velvyslanci, státní ministři a státní tajemníci, představitelé odborů, sociálních partnerů a zaměstnavatelů zemí Visegrádu.

Během jednání přítomní ministři a zástupci ekonomických a sociálních partnerů ocenili aktivitu českého předsednictví V4 v oblasti energetiky. Zmínili především silnou pozici skupiny V4 například ve vyjednávání o systému řízení Energetické unie.

Shoda panovala i na tom, že přestože existují v energetice témata, na které panují v rámci skupiny zemí V4 rozdílné pohledy, je tato spolupráce pro všechny zúčastněné země velmi přínosná. „Regionální spolupráce je jedním ze základních stavebních kamenů Energetické unie EU. Jsme proto rádi, že do diskuse o dalším směřování spolupráce skupiny V4 v energetice vstupuje i tripartita,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „Za poslední měsíce jsme v energetice společně dosáhli řadu úspěchů. Silná společná pozice V4 se odrazila na konečné podobě systému řízení Energetické unie, například ve snaze zdůraznit bezpečnost dodávek energie,“ řekl ministr Jan Mládek.

Zmínil též společné problémy, které máme v oblasti bezpečných dodávek energií. Například polskou a českou přenosovou soustavu zatěžují přetoky elektrické energie z větrných elektráren v Německu.

Slovenský ministr hospodářství Vazil Hudák připomněl, že by státy V4 měly mít společný hlas v oblasti společné Energetické unie a energetické bezpečnosti.    

Spolupráce v energetice je v rámci skupiny V4 na velmi vysoké úrovni. Na většinu témat v oblasti energetiky se země V4 snaží hledat společné pozice a koordinovat je mimo jiné před jednáními Rady pro energetiku nebo Evropské rady.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (545x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...
9. mezinárodní odborná konference Elektrizační soustava 2017 se bude konat 8. a 9. června 2017 (533x)
Rozvoj, obnova a údržba sítí a stanic zvn, vvn a vn, strategie a investiční plány … To vše bude opět předmětem jednání t...
Třinecké železárny čeká rok velkých investic do modernizace (528x)
Přes tři miliardy korun letos Třinecké železárny investují do modernizace a obnovy zařízení. Je to nejvíc za posledních ...