Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    V Číně budují velké jaderné elektrárny

V Číně budují velké jaderné elektrárny

Publikováno: 1.1.2009, Aktualizováno: 16.4.2009 13:00
Rubrika: Jaderné

V prosinci 2008 začaly stavební práce na místě budoucí velké čínské jaderné elektrárny u města Yangjiang. Nová elektrárna bude stát 70 miliard jüanů a ročně vyrobí 45 miliard kWh. Má mít šest 1000MW bloků, první z nich bude v činnosti již v roce 2013. Kompletní elektrárna začne dodávat proud do sítě v roce 2017.

Jaderná elektrárna Yangjiang ušetří Číně ročně 16 miliónů tun uhlí a sníží emise CO2 o 36 miliónů tun ročně. Jde o součást ambiciózního plánu čínské vlády zvýšit do roku 2020 kapacitu jaderných elektráren na 40 GW. V této době by se měl podíl jaderné energetiky v Číně na dodávkách elektřiny spotřebitelům zvýšit na 4 procenta, což je dvojnásobek současného stavu. Rozhodující podíl mají zatím tepelné elektrárny (80 procent), spalující hlavně uhlí. Jsou zdrojem velkého znečištění životního prostředí. Hydroelektrárny se na dodávkách elektřiny podílejí 18 procenty.
Elektrárna v Yangjiang patří čínské energetické firmě China Guangdong Nuclear Power Group. Ta se nyní zabývá také druhou etapou výstavby jaderné elektrárny v Ling'ao a v roce 2009 zahájí výstavbu jaderné elektrárny v Taishanu.
Čínské jaderné elektrárny se dosud stavěly na mořském pobřeží, podle nových plánů se mají budovat i ve vnitrozemí. Nejdříve zřejmě začne výstavba v provincii Jiangxi, a to v Pengze u města Jiujiang. Elektrárna na březích veletoku Yangtze má mít výkon 8000 MW a elektřinu začne dodávat již v roce 2013. Ročně má vyrobit 60 miliard kWh, náklady se odhadují na 60 miliard jüanů. V provincii Jiangxi se také těží uranová ruda, geologové uvádějí, že je tu třetina všech známých čínských nalezišť uranu. Další vnitrozemské jaderné elektrárny se mají stavět v provinciích Hubei a Hunan (zdroj: Informační servis České nukleární společnosti).

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (467x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...
ÚJV Řež, a. s., prohlubuje spolupráci s ENEA (452x)
Jde o významnou mezinárodní spolupráci. ENEA je italskou vládou subvencovaná Národní agentura pro nové technologie, ener...