Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Větrné    Větrné elektrárny zvýšily výrobu o 22,5 % a v ČR pokrývají spotřebu 220 tisíc lidí

Větrné elektrárny zvýšily výrobu o 22,5 % a v ČR pokrývají spotřebu 220 tisíc lidí

Publikováno: 26.8.2009
Rubrika: Větrné

Větrné elektrárny v České republice vyrobily v prvním pololetí roku téměř 143 milionů kWh elektřiny a meziročně tak navýšily produkci o 22,5 %. Elektřina vyrobená z větru zároveň znamená pokrytí spotřebu více než 220 tisíc lidí.

Větrné elektrárny v České republice vyrobily za prvních šest měsíců roku 2009 celkem 142,8 GWh elektřiny. Vyplývá to ze statistik uveřejněných Energetickým regulačním úřadem (ERÚ, www.eru.cz ). Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jde o 22,5% nárůst. Při identické výrobě ve druhém pololetí roku by zároveň tato produkce znamenala pokrytí roční spotřeby 220 tisíc lidí. Obrazně by šlo např. o dodávku elektřiny pro všechny obyvatele Plzně a současně i Karlových Varů. V loňském roce vyrobily české větrné elektrárny podle statistik ERÚ 244,7 GWh elektřiny, čímž saturovaly spotřebu více než 172 tisíc lidí.

V současnosti je na území ČR ve větrných elektrárnách instalován výkon v hodnotě cca 150 MW (viz. tabulka). ČSVE počítá s tím, že do čtyř let stoupne instalovaný výkon ve větrných elektrárnách na úroveň 1000 MW. Tyto kapacity vyrobí přibližně 2,5 TWh elektrické energie, což je prakticky ekvivalent dnešní výroby ve vodních elektrárnách a zároveň plné pokrytí spotřeby Jihomoravského kraje a Vysočiny.

Největší instalovaná kapacita je na území ČR v Ústeckém kraji (82,8 MW instalovaného výkonu), následují kraje Olomoucký (19,2 MW), Vysočina (7,7 MW) a Jihomoravský kraj (6,3 MW). Meziročně vzrostla instalovaná kapacita o téměř 12 procent.

Úměrně instalované kapacitě se také v prvním pololetí roku vyvíjela produkce elektřiny v jednotlivých krajích. Nejvíce „natočily“ větrné elektrárny v Ústeckém kraji (93,1 GWh), s odstupem následovaly Olomoucký kraj (16,9 GWh), Kraj Vysočina (9,1 GWh) a Jihomoravský kraj (5,7 GWh).

V přístupových rozhovorech s Evropskou unií se Česká republika zavázala plnit indikativní cíle výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Přestože má EU omezené možnosti vyžadovat po ČR plnění indikativního cíle, měli bychom průběžně usilovat o navyšování podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu. „V rámci jednání o klimaticko-energetickém balíčku si ČR návrhově stanovila závazný cíl pro rok 2020 v podobě 13% podílu obnovitelných zdrojů. Vhodný mix, kdy dominantní jadernou energii doplní mj. také právě obnovitelné zdroje, doporučila nedávno pro Energetickou koncepci také zpráva tzv. Pačesovy komise,“ říká předseda České společnosti pro větrnou energii (ČSVE) Michal Janeček. V loňském roce se podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny blížil k 5procentní hranici.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Jak funguje větrná turbína? S novým motorem ekoROTR od GE lépe než kdy dříve. Jak funguje větrná turbína? S novým motorem ekoROTR od GE lépe než kdy dříve. (62x)
Tým konstruktérů v GE dostal nelehký úkol. Vytvořit takový návrh rotoru větrné turbíny, který by snížil plýtvání větrem,...
Realizace projektu Pchery – mnoho prvenství (62x)
Počátkem února 2008 skončila hrubá (mechanická) montáž pilotního projektu větrné elektrárny Pchery a následně začalo &bd...
Češi razí v Rusku cestu zelené energii - Falkon Capital postaví v Rusku první velké větrné elektrárny (57x)
Alten LLC, dceřiná společnost české investiční společnosti Falkon Capital a.s., uspěla ve výběrovém řízení vypsaném rusk...