Nacházíte se:  Úvod    Plynárenství    Všechny zásobníky zemního plynu jsou téměř plné

Všechny zásobníky zemního plynu jsou téměř plné

Publikováno: 8.9.2015
Rubrika: Plynárenství

Veškerá skladovací kapacita zemního plynu ve výši 2,931 miliard metrů kubických je již nyní v ČR naplněna na více než 87 procent. Zásobníky RWE Gas Storage a MND Gas Storage by zcela plné měly být asi už během měsíce. Česká plynárenská soustava je tak již nyní dobře připravena na nadcházející zimní topnou sezónu 2015/2016. Česká republika se podílem skladovací kapacity na roční spotřebě plynu řadí mezi evropskou špičku. Podzemní zásobníky mají v případě politických konfliktů, kdy by dodavatel plynu případně omezil nebo zcela zastavil dodávky, zásadní roli pro spolehlivost dodávek.

Klíčová slova: zemní plyn, RWE, MND

V současné době máme zásobníky zemního plynu naplněny už téměř na 90 procent, tak jako v tomto období v předešlých letech. Plynárenské společnosti jsou připraveny i tuto zimu plynule zásobovat domácnosti i firmy zemním plynem a zásobníky v tom hrají klíčovou roli. Od roku 2009 jsme investovali do rozšíření zásobníků další tři miliardy korun. Jsme dnes připraveni i na případné problémy s dodávkami zemního plynu Centrálním koridorem z Ukrajiny do Evropy,“ říká Jan Valenta, předseda Rady Českého plynárenského svazu.

Podobně je to i u našich sousedů. Polsko, Holandsko, Itálie, Británie, Chorvatsko mají už zásobníky také naplněny přes 85 procent, další členské země kolem 60-70 procent. "Celý Evropský plynárenský trh je v současnosti nastaven již tak, aby si uměl poradit i s přerušením dodávek zemního plynu po významnější dobu a odběratelé nepocítili jakékoliv hrozby politického vydírání. Bohužel politické konflikty poškozují dnes v Evropě image zemního plynu, jinak velmi ekologického a komfortního paliva,“ dodává Jan Valenta.

Členové Českého plynárenského svazu, společnosti RWE Gas Storage a MND Gas Storage, patří mezi dva největší provozovatele zásobníků v České republice. Jejich celková kapacita zásobníků je 2 931 milion m3, z toho 2 696 milionů m3 provozuje RWE Gas Storage a 235 milionů m3 MND Gas Storage.

Zásobníky jsou důležitou součástí plynárenské infrastruktury v České republice, protože vyrovnávají sezónní rozdíly ve spotřebě zemního plynu a tím zvyšují bezpečnost dodávek. V minulosti sehrály zásobníky klíčovou roli jak v období extrémních mrazů, tak i v roce 2009 při omezení dodávek Centrálním koridorem z Ukrajiny,“ říká Lubor Veleba, jednatel společnosti RWE Gas Storage.

Česká republika se podílem skladovací kapacity na roční spotřebě plynu řadí mezi evropskou špičku. Plyn se v ČR uskladňuje v osmi podzemních zásobnících plynu, z nichž šest je sezónních a jeden špičkový. Společnost RWE Gas Storage provozuje šest (Lobodice u Přerova, Dolní Dunajovice u Mikulova, Štramberk u Nového Jičína, Třanovice u Českého Těšína, Tvrdonice u Břeclavi a Háje u Příbrami). MND podzemní zásobníky Uhřice a Uhřice Jih na Hodonínsku. Kapacitně tyto podzemní zásobníky stačí na pokrytí minimálně třetiny běžné roční spotřeby celé republiky. Roční spotřeba zemního plynu v ČR přesahuje 8 miliard m3, maximální těžební výkon ze zásobníků je 48,8 mil. m3/den a vtláčecí výkon pak 33,9 mil. m3/den. 

 Společnost Místo Současný stav / mil. m3 
 RWE   Gas Storage  Dolní Dunajovice, Háje, Štramberk,   Lobodice, Třanovice a Tvrdonice   2 696
 MND   Gas Storage  Uhřice, Uhřice Jih   235

Podzemní sezónní zásobníky slouží k vyrovnávání rozdílů mezi spotřebou v letních a zimních měsících. V letních měsících se do nich vtláčí nespotřebovaný plyn, který se v měsících, kdy dodávka od dodavatelů nestačí, postupně odtěžuje a dodává do plynárenské soustavy.

Špičkové zásobníky slouží zejména pro krytí spotřeby zemního plynu v několika dnech s maximální spotřebou nebo k vyrovnávání výkyvů v krátkém časovém období. Mají nižší skladovací kapacitu, disponují velkým denním těžebním výkonem a v průběhu topné sezóny je možné je v období nižší spotřeby znovu doplnit na maximální uskladňovací kapacitu. 

Společnost RWE Gas Storage je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v České republice. Je členem koncernu RWE - třetí největší energetické skupiny v Evropě. Provozuje celkem 6 zásobníků plynu na principu virtuálního zásobníku plynu s celkovým provozním objemem přesahujícím 2,6 mld. m³, což představuje přibližně dvouměsíční spotřebu plynu České republiky v období zimních měsíců. RWE Gas Storage zvyšuje kvalitativní i kvantitativní parametry svých zásobníků tak, aby byly neustále v souladu s požadavky všech zainteresovaných stran. Hlavními trhy skupiny RWE jsou Německo a střední a východní Evropa.

http://www.rwe-gasstorage.cz

Skupina MND je největší českou společností zaměřující se na aktivity spojené s průzkumem a těžbou ropy a zemního plynu, vrtnou a servisní činností a také na skladování a obchodování se zemním plynem. Kromě ČR působí v regionu Evropy, Středního a Blízkého východu, a v zemích bývalého Sovětského svazu. Těžbu provádí na těžebních licencích v ČR, Gruzii a v Pákistánu.

http://www.gasstorage.cz

Český plynárenský svaz (ČPS) je nezávislé sdružení firem a odborníků působících v plynárenství a souvisejících oborech. ČPS navázal v roce 1992 na bohatou činnost svých předchůdců, kteří v tehdejším Československu založili již v roce 1919 Československý plynárenský a vodárenský svaz a byli spoluzakladateli Mezinárodní plynárenské unie (IGU) v roce 1931. ČPS v současné době sdružuje téměř 102 odborných sdružení a firem působících v plynárenství a cca 234 individuálních členů – ve velké většině špičkových plynárenských odborníků.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Skupina RWE se v ČR přejmenuje na innogySkupina RWE se v ČR přejmenuje na innogy (215x)
Innogy je jméno nové dceřiné společnosti koncernu RWE, do které firma vyčlenila své aktivity v oblasti obchodu, sítí &am...
Válcovna trub Třineckých železáren slaví 130 let a pozve  lidi do provozu Válcovna trub Třineckých železáren slaví 130 let a pozve lidi do provozu (81x)
Ropné vrty s vysokou přesností, potrubí pro těžbu břidlicového plynu, ale i konstrukce nové haly svinovského nádraží či ...
Gazprom Export a MND otevřely podzemní zásobník plynu Dambořice (70x)
Podzemní zásobník plynu v Damořicích poblíž Hodonína byl dnes uveden do provozu. Zásobník je provozován společností Mora...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery