Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Lidé-Věci-Události    Westinghouse dodá do JE Temelín palivové soubory pro reaktory VVER-1000

Westinghouse dodá do JE Temelín palivové soubory pro reaktory VVER-1000

Publikováno: 1.3.2016
Rubrika: Lidé-Věci-Události, Jaderné

Společnost Westinghouse Electric Company dodá společnosti ČEZ šest testovacích palivových souborů (tzv. Lead Test Assemblies) pro jadernou elektrárnu Temelín.

Klíčová slova: Westinghouse, reaktor VVER

Smlouva na tuto dodávku podepsaná mezi oběma společnostmi je v souladu se standardy v jaderném průmyslu pro licencování a vývoj nového paliva, které má být použito v provozovaných reaktorech. JE Temelín v současné době používá palivo specifického designu, pro zajištění bezpečné kompatibility s ním je proto třeba nové palivo pečlivě testovat po dobu dvou let. Westinghouse jako největší světový výrobce jaderného paliva má s podobnými přechodovými programy dostatečné zkušenosti a těší se na spolupráci s ČEZ s cílem kvalifikovat a licencovat svůj produkt.

Podle smlouvy, uzavřené konkrétně mezi ČEZ a Westinghouse Electric Sweden AB, budou testovací soubory vyrobeny v závodě Westinghouse ve švédském Västerås.

Evropská komise schválila v květnu 2014 Strategii evropské energetické bezpečnosti, v níž uvádí, že „provozovatelé všech elektráren mají zajistit diverzifikované portfolio dodávek paliva“. V této souvislosti José Emeterio Gutiérrez, viceprezident Westinghouse pro jaderné palivo a výrobu komponentů, uvádí: „Rozhodnutí ČEZ zahájit v Temelíně testování nového paliva je skutečně významné. Vypovídá o tom, že ČEZ myslí vážně opatření pro zvýšení bezpečnosti dodávek prostřednictvím diverzifikace zdrojů jaderného paliva. Zároveň jsme přesvědčeni, že tato objednávka ČEZu je vyjádřením důvěry v kvalitu, spolehlivost a konkurenceschopnost paliva Westinghouse pro reaktory VVER-1000.“

V Evropské unii je nyní 131 jaderných elektráren, z nichž 60 % je založeno na technologii Westinghouse, ať už amerického nebo evropského designu. Pět zemí (Bulharsko, Slovensko, Finsko, Maďarsko a Česko) provozuje ruské reaktory (čyři typu VVER-1000 a 14 typu VVER-440). Tyto země jsou v současnosti 100% závislé na dodávkách paliva z Ruska, v některých zemích tyto dodávky zajišťují až 52 % produkce elektrické energie.

V prosinci 2014 se Westinghouse a ukrajinská společnost Energoatom dohodly na rozšíření dodávek paliva pro její reaktory VVER-1000. V průběhu uplynulých let četné inspekce na Ukrajině prokázaly bezpečné a hospodárné používání paliva Westinghouse, které funguje přesně dle požadovků a během provozu nevykazuje žádné vady. V roce 2016 Westinghouse zajistí pět zavážek paliva do Jihoukrajinské JE a Záporožské JE.

Westinghouse je globálním dodavatelem paliv pro reaktory tlakovodní, včetně ruských reaktorů typu VVER, pro reaktory varné i pro pokročilé reaktory chlazené plynem. Dnes firma na celém světě dodává paliva do 144 elektráren, z toho 66 z nich se nachází v Evropě. Vlastní deset výrobních závodů, z toho dva v Evropě: Springfields Fuels Limited (Preston, Lancashire, Spojené království) a Westinghouse Electric Sweden (Västerås, Švédsko).

Pro další informace navštivte westinghousenuclear.com a sledujte český Twitter WECNuclear_CZ.

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015 je o vyhořelém jaderném palivu (555x)
Bulletin Českého jaderného fóra č. 3/2015  " Výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a radioakt...
ÚJV Řež, a. s., prohlubuje spolupráci s ENEA (542x)
Jde o významnou mezinárodní spolupráci. ENEA je italskou vládou subvencovaná Národní agentura pro nové technologie, ener...