Nacházíte se:  Úvod    Elektrárny    Jaderné    Westinghouse obdržel od amerických úřadů příznivé hodnocení bezpečnosti reaktoru AP1000

Westinghouse obdržel od amerických úřadů příznivé hodnocení bezpečnosti reaktoru AP1000

Publikováno: 8.12.2010
Rubrika: Jaderné, Firemní zpravodajství

Společnost Westinghouse Electric Company odeslala americké Jaderné regulační komisi (NRC) žádost na doplnění licence pro svůj tlakovodní reaktor AP1000. NRC současně vydala závěrečné zhodnocení bezpečnosti AP1000 (Advanced Final Safety Evaluation), ve kterém potvrzuje, že reaktor je bezpečný a vyhovuje všem požadavkům regulátora.

Na základě zhodnocení bezpečnosti od NRC zahájila konečné posuzování AP1000 nezávislá Poradní komise pro bezpečnostní ochranu reaktorů (Advisory Committee on Reactor Safeguards). Westinghouse je přesvědčen, že reaktor AP1000 vyhoví i jejím požadavkům. Obdržení příznivého hodnocení bezpečnosti od NRC a odeslání žádosti na doplnění licence představují významné kroky v procesu certifikace. Ten bude dovršen udělením kombinované konstrukční a provozní licence (Combined Construction and Operating License) pravděpodobně na konci roku 2011. „Žádost na doplnění licence, která plně odpovídá na nové požadavky NRC vytvořené až po udělení naší původní licence, je významným milníkem nejen pro AP1000, ale rovněž pro jadernou renesanci a celou energetiku,“ říká Dr. Aris Candris, prezident a generální ředitel Westinghouse Electric Company. "Jakmile bude schválena, stavba prvních nových jaderných elektráren v USA by měla včas začít. První elektrárny by měly být uvedeny do provozu v roce 2016, což odpovídá původním očekáváním.“ Stavební práce už probíhají na dvou blocích AP1000 elektrárny Vogtle ve státě Georgia a dalších dvou blocích elektrárny V.C. Summer v Jenkinsvillu. Budoucí provozovatelé obou elektráren požádali o kombinovanou konstrukční a provozní licenci, která umožňuje zahájení všech stavebních prací na jaderném ostrově. První reaktory AP1000 v USA, tedy třetí blok elektrárny Vogtle a druhý blok elektrárny V.C. Summer, budou uvedeny do provozu v roce 2016.

NRC udělila licenci reaktoru AP1000 už v roce 2005, ovšem následně rozšířila své požadavky zejména s ohledem na schopnost reaktorů nové generace odolat pádu letadla. Westinghouse zakomponoval do konstrukce AP1000 několik významných zlepšení, která odpovídají těmto novým požadavkům NRC. Vylepšená konstrukce se projevila zejména u ochranné budovy reaktoru, kterou nyní tvoří masivní obrněná struktura z betonu a oceli chránící kontejnment před vnějšími vlivy, jako jsou objekty nesené tornádem, zemětřesení či dopad letadla. Zároveň slouží jako sekundární bariéra radiace a tvoří jeden z prvků pasivního systému chlazení kontejnmentu, unikátní součásti AP1000, která zajišťuje chlazení reaktoru v minimálně pravděpodobném případě havárie.

Reaktor AP1000 Westinghouse nabízí rovněž společnosti ČEZ v pokračujícím tendru na rozšíření jaderné elektrárny Temelín. Další informace o reaktoru naleznete na www.ap1000.westinghousenuclear.com .

Westinghouse Electric Company, společnost patřící do skupiny Toshiba Corporation (TKY:6502), je průkopníkem v oblasti jaderné energetiky a předním dodavatelem produktů a technologií pro jaderné elektrárny po celém světě. Společnost Westinghouse roku 1957 dodala svou technologii do první tlakovodní jaderné elektrárny na světě v pensylvánském Shippingportu. Dnes je na technologii Westinghouse postavena zhruba polovina jaderných elektráren, které jsou v současnosti v provozu, přičemž 60 % z nich se nachází na území USA.

 

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor

Související články


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

ESAB chystá seminář o svařování nerezavějících ocelí (2385x)
Seminář sirmy ESAB je pořádaný u příležitosti 80. výročí výroby korozivzdorných přídavných svařovacích materiálů v ...
Bavorská společnost instaluje plynový kogenerační systém GE J920 FleXtra v rámci německého plánu energetické změny „Energiewende“Bavorská společnost instaluje plynový kogenerační systém GE J920 FleXtra v rámci německého plánu energetické změny „Energiewende“ (2274x)
• Největší plynový motor GE Jenbacher je využíván v inovativním kogeneračním projektu • Instalace J920 FleXtr...
Společnosti Fronius a Loxone nabízejí rozsáhlý energetický management (1912x)
Společnost Fronius International GmbH, kvalitativní jednička v oblasti solární elektroniky, začala nedávno spolupracovat...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Česká nukleární společnost - novinky

 web České nukleární společnosti – 28. týden:

 http://www.csvts.cz/cns

 - Maďarská nukleární společnost (Link týdne)

- Hodnota akcií ČEZ, a. s.

- Maďarská JE Pakš (Obrázek týdne)

- Nuclear Power in Hungary

- The Great Global Warming Swindle

- Jaderná komunikace v Bělorusku

- Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2015

Anketa

Měl by časopis All for Power "vstoupit" na sociální sítě, např. Facebook?
Aktuální video - Stalo se…

Rozhovor na DTE 2015: Martin Sýkora hovoří o
investicích do ekologie
v elektrárně Opatovice

Vysílali jsme živě z 57. MSV:
O mikroturbínách s Filipem Ovčačíkem ze společnosti GGC Energy 

 

Obchodní příležitost (CzechTrade)

Solární fotovoltaické systémy
- výroba solárních fotovoltaických panelů, - výroba vodních čerpacích systémů poháněných solární energií
-  realizace projektů na osvětlení a zásobování elektrickou energií ze solárních zdrojů (silnice, továrny, budovy, istituce apod.)
Platnost do 14. 12. 2015,  abulconsult@googlemail.com,  M.A.Abul Ola, tel:  +966 11 4714372

Nabídka práce - manažerské pozice

Pro středně velkou strojírenskou výrobní společnost, která vyrábí ocelové konstrukce pro stroje a výrobní linky pro zahraniční zákazníky, hledáme vhodného kandidáta nebo kandidátku na pozici:

VÝROBNÍ ŘEDITEL - svařované strojní konstrukce

tel.: 284 82 50 55, e-mail: stimul@stimul.cz, www.stimul.cz

Nabídka práce - řemesla

Na HPP ihned přijmeme jeřábníka s praxí a platným průkazem na mostový jeřáb (tř.A a AS). Místo působení: Ostrava, MSK
Kontakt: +420 596 135 333, info@personalfabric.cz, www.personalfabric.cz