Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Životnost komponent - důležitý fenomén bezpečnosti v energetice

Životnost komponent - důležitý fenomén bezpečnosti v energetice

Publikováno: 29.12.2016
Rubrika: Zajímavosti

Konec října v šumavském Srní tradičně patřil odborníkům a specialistům z energetických společností, vysokých škol a servisních organizací. Sešli se zde na 11. ročníku konference „Zvyšování životnosti komponent energetických zařízení v elektrárnách“.

I letos byl hlavním pořadatelem Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o. a spolupořadateli ČEZ, a. s., ÚJV Řež, a. s., Skupina ÚJV, Fakulta strojní ČVUT v Praze, Fakulta strojní ZČU v Plzni, Inženýrská akademie České republiky a Česká společnost pro nové materiály a technologie (ČSNMT).

Jak upozornil při zahájení Ing. Václav Liška, ředitel Výzkumného a zkušebního ústavu Plzeň (člen Skupiny ÚJV), je to téma dlouhodobě sledované médii a veřejností. „Neuplyne delší doba, aby se na veřejnosti neobjevila zpráva o stavu energetických zařízení a zdrojů, a to jak v České republice, tak i v zahraničí. Jedná se o diskutované a závažné téma. Oblast energetiky, ať z pozice výrobců zařízení, či provozovatelů, je ale konzervativní. Vše, co se kolem ní děje, je hodně odborné, často málo srozumitelné laikům a především, vždy jde o běh na dlouhou trať,“ zdůraznil Václav Liška.

Letošní konference, které se účastnilo více než 180 lidí, byla rozdělena do ucelených programových bloků. Vedle témat zaměřených na životnost a bezpečnost energetických zařízení a materiálový výzkum zazněly i příspěvky zaměřené na legislativu, optimalizaci a vybrané energetické projekty. Rozsáhle se zde prezentovali odborníci ze Skupiny ÚJV, kterou představila Ing. Lucie Židová, ředitelka divize Energoprojekt Praha z ÚJV Řež. Problematika životnosti komponent energetických zařízení patří k důležitým otázkám řešeným v celém spektru od jaderných přes klasické elektrárny, ale i teplárny, chladicí věževěže, turbíny, kotle, komíny a další. Šíři záběru a především vysokou odbornost řešených úkolů a projektů podtrhuje fakt, že zaznělo na čtyřicet vystoupení k tématu.

„Jsem přesvědčený, že náš záměr vyměnit si co nejvíce aktuálních zkušeností, ukázat, kam se posunuly naše znalosti a jaké úkoly lze očekávat v budoucnosti, se podařil. O tom svědčí nejen skoro dvě stovky účastníků, ale i fakt, že od první do poslední přednášky sledoval vystoupení zaplněný sál. Pro Srní platí, že v současné době je u nás jen málo odborných konferencí, o které je tak velký zájem průřezově celou profesní komunitou,“ uvedl ředitel Václav Liška.

Součástí akce byl i tradiční prestižní turnaj v bowlingu. Vítězství si odnesl společný tým „Pozdní sběr“ (Eutit, VZÚ Plzeň a All for Power) - viz poslední snímek v části Momentky z konference "Srní 2016".

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“ (1011x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR....
Německé nadšení pro „zelenou“ elektřinu klesá (235x)
Obliba tarifů nabízejících takzvanou „zelenou“ elektřinu, jejichž výběrem mohou Němci z vlastní kapsy podporovat politik...
Česko-německá firma 4ISP na MSV v Brně představila novinky ze světa laserůČesko-německá firma 4ISP na MSV v Brně představila novinky ze světa laserů (227x)
Výhradní distributor vláknových řezacích laserů HSG pro většinu zemí Evropy firma 4ISP s.r.o. představila na výročním še...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery