Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Životnost komponent - důležitý fenomén bezpečnosti v energetice

Životnost komponent - důležitý fenomén bezpečnosti v energetice

Publikováno: 29.12.2016
Rubrika: Zajímavosti

Konec října v šumavském Srní tradičně patřil odborníkům a specialistům z energetických společností, vysokých škol a servisních organizací. Sešli se zde na 11. ročníku konference „Zvyšování životnosti komponent energetických zařízení v elektrárnách“.

I letos byl hlavním pořadatelem Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o. a spolupořadateli ČEZ, a. s., ÚJV Řež, a. s., Skupina ÚJV, Fakulta strojní ČVUT v Praze, Fakulta strojní ZČU v Plzni, Inženýrská akademie České republiky a Česká společnost pro nové materiály a technologie (ČSNMT).

Jak upozornil při zahájení Ing. Václav Liška, ředitel Výzkumného a zkušebního ústavu Plzeň (člen Skupiny ÚJV), je to téma dlouhodobě sledované médii a veřejností. „Neuplyne delší doba, aby se na veřejnosti neobjevila zpráva o stavu energetických zařízení a zdrojů, a to jak v České republice, tak i v zahraničí. Jedná se o diskutované a závažné téma. Oblast energetiky, ať z pozice výrobců zařízení, či provozovatelů, je ale konzervativní. Vše, co se kolem ní děje, je hodně odborné, často málo srozumitelné laikům a především, vždy jde o běh na dlouhou trať,“ zdůraznil Václav Liška.

Letošní konference, které se účastnilo více než 180 lidí, byla rozdělena do ucelených programových bloků. Vedle témat zaměřených na životnost a bezpečnost energetických zařízení a materiálový výzkum zazněly i příspěvky zaměřené na legislativu, optimalizaci a vybrané energetické projekty. Rozsáhle se zde prezentovali odborníci ze Skupiny ÚJV, kterou představila Ing. Lucie Židová, ředitelka divize Energoprojekt Praha z ÚJV Řež. Problematika životnosti komponent energetických zařízení patří k důležitým otázkám řešeným v celém spektru od jaderných přes klasické elektrárny, ale i teplárny, chladicí věževěže, turbíny, kotle, komíny a další. Šíři záběru a především vysokou odbornost řešených úkolů a projektů podtrhuje fakt, že zaznělo na čtyřicet vystoupení k tématu.

„Jsem přesvědčený, že náš záměr vyměnit si co nejvíce aktuálních zkušeností, ukázat, kam se posunuly naše znalosti a jaké úkoly lze očekávat v budoucnosti, se podařil. O tom svědčí nejen skoro dvě stovky účastníků, ale i fakt, že od první do poslední přednášky sledoval vystoupení zaplněný sál. Pro Srní platí, že v současné době je u nás jen málo odborných konferencí, o které je tak velký zájem průřezově celou profesní komunitou,“ uvedl ředitel Václav Liška.

Součástí akce byl i tradiční prestižní turnaj v bowlingu. Vítězství si odnesl společný tým „Pozdní sběr“ (Eutit, VZÚ Plzeň a All for Power) - viz poslední snímek v části Momentky z konference "Srní 2016".

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“„Bez zapojení tepláren bude decentralizace energetiky spojena s obrovskými investicemi do distribučních soustav a bude velmi drahá,“ (557x)
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR....
Rekonstrukce v Dlouhých stráních míří do fináleRekonstrukce v Dlouhých stráních míří do finále (262x)
Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách, známá mnohými rekordy, se brzy bude moci pochlubit další technickou ...
Pavel Djugo: chceme se účastnit tendrů na JETE i EDUPavel Djugo: chceme se účastnit tendrů na JETE i EDU (256x)
Společnost Westinghouse prochází reorganizací, získala nového majitele a hlásí se o slovo v českých jaderných projektech...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery