Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    Zajímavosti    Životnost komponent - důležitý fenomén bezpečnosti v energetice

Životnost komponent - důležitý fenomén bezpečnosti v energetice

Publikováno: 29.12.2016
Rubrika: Zajímavosti

Konec října v šumavském Srní tradičně patřil odborníkům a specialistům z energetických společností, vysokých škol a servisních organizací. Sešli se zde na 11. ročníku konference „Zvyšování životnosti komponent energetických zařízení v elektrárnách“.

I letos byl hlavním pořadatelem Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o. a spolupořadateli ČEZ, a. s., ÚJV Řež, a. s., Skupina ÚJV, Fakulta strojní ČVUT v Praze, Fakulta strojní ZČU v Plzni, Inženýrská akademie České republiky a Česká společnost pro nové materiály a technologie (ČSNMT).

Jak upozornil při zahájení Ing. Václav Liška, ředitel Výzkumného a zkušebního ústavu Plzeň (člen Skupiny ÚJV), je to téma dlouhodobě sledované médii a veřejností. „Neuplyne delší doba, aby se na veřejnosti neobjevila zpráva o stavu energetických zařízení a zdrojů, a to jak v České republice, tak i v zahraničí. Jedná se o diskutované a závažné téma. Oblast energetiky, ať z pozice výrobců zařízení, či provozovatelů, je ale konzervativní. Vše, co se kolem ní děje, je hodně odborné, často málo srozumitelné laikům a především, vždy jde o běh na dlouhou trať,“ zdůraznil Václav Liška.

Letošní konference, které se účastnilo více než 180 lidí, byla rozdělena do ucelených programových bloků. Vedle témat zaměřených na životnost a bezpečnost energetických zařízení a materiálový výzkum zazněly i příspěvky zaměřené na legislativu, optimalizaci a vybrané energetické projekty. Rozsáhle se zde prezentovali odborníci ze Skupiny ÚJV, kterou představila Ing. Lucie Židová, ředitelka divize Energoprojekt Praha z ÚJV Řež. Problematika životnosti komponent energetických zařízení patří k důležitým otázkám řešeným v celém spektru od jaderných přes klasické elektrárny, ale i teplárny, chladicí věževěže, turbíny, kotle, komíny a další. Šíři záběru a především vysokou odbornost řešených úkolů a projektů podtrhuje fakt, že zaznělo na čtyřicet vystoupení k tématu.

„Jsem přesvědčený, že náš záměr vyměnit si co nejvíce aktuálních zkušeností, ukázat, kam se posunuly naše znalosti a jaké úkoly lze očekávat v budoucnosti, se podařil. O tom svědčí nejen skoro dvě stovky účastníků, ale i fakt, že od první do poslední přednášky sledoval vystoupení zaplněný sál. Pro Srní platí, že v současné době je u nás jen málo odborných konferencí, o které je tak velký zájem průřezově celou profesní komunitou,“ uvedl ředitel Václav Liška.

Součástí akce byl i tradiční prestižní turnaj v bowlingu. Vítězství si odnesl společný tým „Pozdní sběr“ (Eutit, VZÚ Plzeň a All for Power) - viz poslední snímek v části Momentky z konference "Srní 2016".

Publikace v oboru energetiky, strojírenství a stavebnictví k prodeji
 

Autor


Fotogalerie
Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016Momentky z konference Srní 2016

NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Jde energetika ve světě dobrou cestou?Jde energetika ve světě dobrou cestou? (488x)
Najít český význam pro výraz diverzita je snadné: rozmanitost, různorodost. Zkuste však nalézt jednoslovný český ekvival...
Národní energetický klastr má 90% úspěšnost v zisku dotačních titulů pro své členy (486x)
U příležitosti konference „Energetika v regionu“, která se na konci května konala v Ostravě pod záštitou hejtmana Moravs...
Na hoře či v dole - v extrémně náročných podmínkách je LAPP doma Na hoře či v dole - v extrémně náročných podmínkách je LAPP doma (404x)
Tentokrát před námi stála nelehká výzva navrhnout a zkonstruovatkabelovou smyčku kolesového rýpadla mezi svrškem podpěrn...
Aktuální číslo
Aktuální vydání All for Power ke stažení

V elektronické podobě

KE STAŽENÍ KLIKNĚTE ZDE

Firemní zpravodajství
Aktuální video - Stalo se…

... s Karlem Tillingerem ze společnosti Carl Zeiss, spol. s r.o. 

... se Zdeňkem Veitzem (Aceso Praha) o indukčním ohřevu

... s Miroslavem Chmelkou ze společnosti MRM Machinery  

 

Zavřít [x]